eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Merkely Béla rektor a 250 éves Semmelweis Egyetem jubileumi tanévnyitó ünnepségén a Müpában 2019. szeptember 6-án.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Merkely Béla: idén ne menjünk külföldre nyaralni

A Semmelweis Egyetem rektora az InfoRádióban elmondta: bár családjával nagy utazó, idén nyáron nem lépi át az országhatárt. Egyébiránt a széleskörű, önkéntes tesztelésnek "nagy barátja".

Mintegy 10 000 tesztből 3 lett pozitív a májusban végzett az országos, reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálaton - jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora.

Az aktív fertőzőttek becsült száma akkor 2421 volt, a fertőzésen pedig több mint 56 ezren eshettek át.

"Magyarországon nincsen járvány, de

járványveszély van"

- fogalmazott a tájékoztató után az InfoRádiónak Merkely Béla, aki szerint a második hullám éppen a más országokból behurcolt esetekből alakulhat ki, így ő a külföldi nyaralást sem ajánlja idén, maga nagy utazóként is itthon marad a családjával a nyáron. "Az országhatárok nyitva vannak, Ukrajna, Románia, Bulgária, Szerbia, de még Csehország, Németország is ismét emelkedést mutat. És

vannak olyan országok, ahol a mostani új esetek száma meghaladja a járvány első szakaszának legmagasabb értékét,

adott esetben két-háromszorosa" - folytatta.

Úgy látja: "azok a személyek, akik magas rizikójú országból jönnek, függetlenül attól, hogy magyarok vagy külföldiek, szerintem hasznos, ha átesnek egy PCR-vizsgálaton". A hazai nyaralás melletti további érvei: "Magyarország gyönyörű ország, nagyon alacsony a rizikó, nem tesszük ki magunkat fertőzés veszélyének, míg a külföldi járványadatok sokszor nagy regionális eltéréseket mutatnak, átláthatatlanok".

Mint részletezte, Ukrajnában épp a magyarlakta területeken a legmagasabb a fertőződöttség, míg Romániában Bukarest és a bányavárosok vidékén, de ezeket az adatokat a legtöbb magyar nem igazán tudja keresni, legfeljebb az országos információkat. Akinek viszont nagy álma vagy fontos, hogy külföldre menjen, az körültekintően tegye, ügyelve

  • a személyi higiéniájára és
  • arra, hogy ne tartózkodjon zárt térben sok emberrel.

Egy példán keresztül utalt arra, hogy a járvány egy pillanat alatt újraerősödhet.

"Tudjuk jól, a váci kézilabdacsapatban 10 játékos fertőződött meg, és itt a szuperfertőzőknek van nagy szerepük.

A betegek 80 százalékát ezek a szuperfertőzők fertőzték meg,

és csak a 20 százalékát az összes többi. A szuperfertőzőket kell megtalálni, ők azok, akiknek tüneteik vannak" - húzta alá a Semmelweis Egyetem rektora, hozzátéve,

  • a testszerte jelentkező izomfájdalom, valamint
  • az ízlés- és szaglásvesztés

nagyon specifikus tünete az új koronavírusnak.

"Ha csak egy egyszerű lázunk van, akkor is legyen PCR-teszt, hogy legalább zárjuk ki a fertőzést!" - hívta fel a figyelmet.

Arra a kérdésre, hogy az alacsony számok nem zárják-e ki a második hullámot, egyértelmű nemmel felelt.

"A második hullámot behurcolt esetek okozzák, ha nem lenne nagy számú behurcolt eset, nem is lenne fertőzés Magyarországon. De világos, hogy nem lehet teljes mértékben lezárni a határokat, nem hazaengedni az állampolgárokat, nem beengedni a turistákat, akikből részben élünk is. Ez az Európai Uniónak sem célja" - nyomatékosította.

Merkely Béla "nagy barátja" a minél elterjedtebb szűrésnek

azok körében, akik gyanakodnak arra, hogy fertőzöttek, ez ugyanis ellátná az "őrszem" funkcióját, hogy nagyon nagy járvány ne alakuljon ki.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×