Egy olyan változtatási tilalom feloldásáról van szó, amelyet a főváros rendelt el. Változtatási tilalmat akkor szokás elrendelni, amikor módosítani akarja a vonatkozó építési szabályzatot az építési hatóság - jelen esetben a Fővárosi Önkormányzat. Ezt nagyon ritka esetben szokás elrendelni - mondta az InfoRádiónak Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa. Szerinte a változtatási tilalom arról szól, hogy azon a területen semmilyen értéknövelő fejlesztés nem lehet végrehajtani. A miniszteri biztos sérelmezte azt is, hogy az intézkedés előtt semmiféle egyeztetés a főváros részéről nem volt. Szavai szerint azok a munkálatok - ez is a vonatkozó törvény része -, amelyek érvényes építési engedéllyel rendelkeznek, azok természetesen tovább folytathatók.
"Az a furcsa helyzet állt elő a Ligetben, hogy a Városliget Zrt. kizárólag csakis olyan munkálatokat folytat, amelyek építési engedéllyel rendelkeznek, azonban
a kertészeti, vagyis a zöldfelületet megújító munkálatok, amelyekből értéknövelő változás fakad a Ligetben, azok nem építési engedélykötelesek"
- vázolta a helyzetet a miniszteri biztos. Éppen ezért rájuk nem kellett ilyen engedélyt kérni, de ugyanakkor vonatkozik ezekre a változtatási tilalom.
"Mi ezért jeleztük idejekorán, még a Fővárosi Közgyűlés döntése előtt, hogy ez semmiféle jelenleg folyó építési munkálatot nem befolyásol, hanem pont azt gátolja meg, ami állítólag a fővárosnak a legfontosabb ügye a Városligetben: a zöldterületi fejlesztéseket, amelyeket mi is nagyon fontosnak tartunk" - mondta Baán László. Hozzátette: itt most sok ezer négyzetméter zöldterület áll fejlesztés alatt. A változtatási tilalom már márciusban hatályba lépett.
"Amennyiben ezt a törvényt elfogadja a parlament, akkor megszűnik a változtatási tilalom, hiszen egy kiemelt beruházássá nyilvánítja a Városliget területét, és ezen a területen újabb változtatási tilalmat elrendelni nem lehet, a meglévő pedig hatályát veszti"
- mondta Baán László. Szavai szerint egyébként az a tervezett három épület - az Új Nemzeti Galéria, a Magyar Innováció Háza és a Városligeti Színház -, aminek az építése még nem kezdődött el, rendelkezik érvényes és végrehajtható építési engedéllyel.
"Bármikor elkezdhetnénk a változtatási tilalom mellett is az építésüket, nem erre vonatkozik a tilalom.
Ezek azért nem kezdődtek el, mert a kormány úgy nyilatkozott, hogy addig, amíg a fővárosiak, a főváros ezzel nem ért egyet, addig nem kezdi el ezeket a beruházásokat "
- hangsúlyozta a miniszteri biztos. Ugyanakkor ha a törvényt elfogadják, folytathatják egyebek között a kis botanikus kert megújítását, számtalan aszfaltfelület feltörését és visszazöldítését - megnövelik a zöldfelületet, ahogyan azt vállalták -, és az új promenád kialakításának is nekiláthatnak. Ez utóbbi a volt 56-osok terén, a Felvonulási téren egy hosszú visszazöldített sétány lesz a nyárra elkészülő mélygarázs fölött, amely Dózsa György út mentén egy 800 autót befogadó mélygarázs lesz. Mivel a felszíni parkolás megszűnik, csökken a Városliget terhelése.
"Két kilométeres kivilágított futókör lesz a Ligetben és új sportpályák jönnek létre, amelyekhez zöldfejlesztések is kapcsolódnak. ezeket eddig nem valósíthattuk volna meg, de a törvény életbe lépése után természetesen létrejöhetnek.
Nyárra több ezer négyzetméter új zöldfelület fogadja majd a törvény elfogadása esetén a Városligetbe látogatókat"
- tette hozzá Baán László.
A Városháza szerint fel nem épülő épületekhez nem kéne közművesíteni
Bardóczy Sándor, a Városháza főtájépítésze egyebek között azt kifogásolta, hogy "a főváros jelenleg nem ismeri a részletes terveket." Mint mondta, azt kérték Baán Lászlótól, hogy legyen az előállt helyzet egy lehetőség, hogy ezeket a terveket a nyilvánosság elé tárják.
"Akkor egyenként meg tudjuk beszélni egymás között, hogy mik azok a funkciók, amik bekerülhetnek a közparkba úgy, hogy egyébként ne veszélyeztessék a meglévő zöldfelületeket, és mik azok a funkciók, amiket nem szeretnénk" - fogalmazott Bardóczy Sándor.
Jelenleg is zajlanak a Városligetben olyan beruházások, amelyek azoknak az épületeknek a közműveit készítik elő, amelyeket állítólag nem akarnak megépíteni"
- tette hozzá a főtájépítész. Mint mondta, a változtatási tilalom egy kicsit annak is szólt, hogy álljanak meg egy pillanatra, és nézzék át, hogy mi az, ami fontos, hogy megvalósuljon a Ligetben, - ezek a zöldfejlesztések - , és mi az, ami nem fontos. Utóbbiak közé sorolta a főépítész azokat a közműberuházásokat, amelyek meg nem épülő épületekhez készülnek most.