Infostart.hu
eur:
357.28
usd:
313.26
bux:
0
2026. július 13. hétfő Jenő
Nyitókép: Pelsőczy Csaba

A Diákhitel Központ kiemelt ügyként kezeli a fiatalok pénzügyi edukációját

Nagyon fontos a diákok pénzügyi tudatosságra nevelése, ez az egyik fő célja a Diákhitel Központ Zrt.-nek – hangsúlyozta az InfoRádió Aréna című műsorában a társaság vezérigazgatója. Magyar Péter az októberben bevezetésre kerülő nyelvtanulási diákhitelről is beszélt a műsorban, ahogyan arról is, hogy a társaság és a termékek névváltoztatása is cél lehet.

A Diákhitel Központ Zrt. egyik fő célja a fiatalok pénzügyi edukációja – mondta az infoRádió Aréna című műsorában Magyar Péter, akinek távlati tervei között szerepel az intézmény, valamint a termékek elnevezésének megváltoztassa. A társaság vezérigazgatója rámutatott, mérések bizonyítják, hogy

a diákok jelentős része ódzkodik a diákhiteltől,

mert mint mondják, nem akarják hitellel kezdeni az életüket.

"Látjuk, hogy mit okozott Magyarországon a devizahitel, mert az emberek nem voltak tisztában a kockázatokkal. Tehát, ha szabad ezt mondanom,

az egyik fő célunk a pénzügyi tudatosság növelése"

– emelte ki. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy amit az emberek ismernek, attól kevésbé tartanak. A későbbi csalódások elkerülése okán pedig fontos lenne, hogy a diákok 18 éves korukra képesek legyenek a banki és például a diákhitel termékeinek az összehasonlítására, az ismeretek birtokában pedig a felelősségteljes döntések meghozatalára, tette hozzá a Diákhitel Központ vezérigazgatója.

Magyar Péter arra is kitért, hogy a Diákhitel Központ hosszú évek óta önfenntartó, nem szorul plusz állami forrás bevonására.

"Mi egy nonprofit állami intézmény vagyunk, minden évben nullás a költségvetésünk, amennyiben nyereség lenne, azt a kamatcsökkentésre fordítjuk.

Két nagy célunk van, hogy minél több diák, minél alacsonyabb kamatok mellett juthasson hitelhez" – húzta alá.

A Diákhitel Központ újabb termékek bevezetésére is készül,

köztük például az október 1-jén induló nyelvtanulási hitel. Az felnőttképzésben és szakképzésben nagy reform várható, amelyben a Diákhitel Központ is szerephez juthat, véli a vezérigazgató, ami az intézmény létjogosultságát is előmozdítaná.

Mit és mennyien?

Magyar Péter kitért arra is, hogy a képzésre fordítható Diákhitel 2-t a hallgatók 25 százaléka veszi föl, ami egy magas számnak tekinthető. A szabad felhasználású hitel 3-4 százalékon áll, azonban nagyon erős növekedést tapasztalható, jegyezte meg. Az idei júliusi adatok összehasonlítva a tavaly júliusi adatokkal azt mutatják, hogy a Diákhitel 1-gyel 50 százalékkal, a Diákhitel 2-vel 20 százalékkal többen éltek. A Diákhitel Központ vezetője hozzátette: a külföldi példák is azt mutatják, hogy az állam kedvező feltételekkel kínál diákhitelt a hallgatóknak.

Változások jövőre

Ősztől a tanulók nyelvtanulását is segíti a Diákhitel Központ, miután október 1-jétől bevezetésre kerül a nyelvtanulási diákhitel, ismételte meg a Magyar Péter az Aréna műsorában.

500 ezer forintig lehet igénybe venni. A Diákhitel 1-hez hasonlóan 1,99 százalékkal kamatozik, sikeres nyelvvizsga esetén azonban kamatmentessé válik a kölcsön, amelyet 5 éven belül kell törleszteni.

A társaság vezérigazgatója megjegyezte, ebben az esetben is egy szabad felhasználású hitelről van szó, miután a Diákhitel Központ nem ellenőrzi a nyelvtanulás helyét, módját, a cél, hogy sikeres vizsgát tegyen a diák. "Akár még aktív hallgatóként, hogy ne legyen olyan problémája, mint sok jelenlegi végzett hallgatónak, hogy nem tud diplomát szerezni, mert nincs meg a szükséges egy, vagy kettő nyelvvizsgája. (…) őket kívánja segíteni a kormány" – fogalmazott.

Magyar Péter hangsúlyozta, változásokra is számíthatnak a diákok a jövőben. A tapasztalatok azt mutatják, hogy például egy vidéki diák rendkívül magas költségekkel szembesülhet, hogyha egy fővárosi egyetemre nyer felvétel, még egy állami ösztöndíjas képzés esetében is. "Ismerjük a budapesti albérletek árait, hogyha valaki nem kap kollégiumi helyet, akkor ez egy nagyon nagy kiadás" – jegyezte meg a vezérigazgató, hozzátéve, hogy ráadásul a Diákhitel Központ október 15-én tud először szabad felhasználású hitelt utalni, ami néhányuknak késői lehet. Emiatt

tervben van az úgynevezett gólyahitelt,

ami már a ponthatárok kihirdetését követően, a sikeres felvétel ismeretében egyből igénylehető lenne, magyarázta Magyar Péter.

A legnagyobb arányban egyébként a gazdasági és pénzügyi karon tanuló diákok veszik igénybe a diákhitel-termékeket, ismertette Magyar Péter. "Ők azok, akik leginkább tudatában vannak – piaci alapon nézve – az előnyeivel. És nyilván a legkevesebben azok veszik igénybe például a Diákhitel 2-t, ahol nagyon alacsonyak a képzési díjak. Vagy ahol, adott esetben, azt látja a diák, hogy egyébként ő azzal a diplomával nem nagyon fog tudni mit kezdeni" – fogalmazott.

Magyar Péter hozzátette: A Diákhitel Központ termékeit a határon túli magyar állampolgársággal rendelkezők is igénybe vehetik. Tavaly azonban 20 ezer erdélyi magyar fiatal közül csak 25-en vették fel, ezért hatékonyabb tájékoztató kampányba kezdenek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Már Magyar Péter is felszólal, az Országgyűlés hétfőn dönt az Alaptörvény módosításáról

Már Magyar Péter is felszólal, az Országgyűlés hétfőn dönt az Alaptörvény módosításáról

Magyar Péter miniszterelnök 13 órakor beszédet mond napirend előtt, a képviselők hétfőn szavazhatnak az Alaptörvény 17. módosításról, amelyben Sulyok Tamás államfő megbízatásának végét is kimondják. „A köztársasági elnöknek öt napja lesz, hogy aláírja azt. Ha nem teszi meg, akkor megindítható ellene a megfosztási eljárás” – írta a miniszterelnök Facebook-oldalán. Kedden visszaállíthatják a pedagógusok sztrájkjogát.
Eszkaláció a Közel-Keleten - Kilőtt az olajár, idegesek a piacok

Eszkaláció a Közel-Keleten - Kilőtt az olajár, idegesek a piacok

A hétvégén ismét felerősödtek a támadások az amerikai és az iráni erők között, melynek hatására Irán bejelentette, hogy lezárta a Hormuzi-szorost. Az USA ezt követően újabb támadásokat indított, az események hatására pedig máris nagyot ugrott az olajár: ismét 80 dollár közelében mozog a Brent jegyzése. Eközben a devizapiacon is nagyobb mozgásokat láthatunk, erősödik a dollár, a forint pedig gyengül. A tőzsdéken eközben Ázsiában különösen Dél-Koreában bontakozott ki nagyobb esés, de Európában is mínuszban nyithatnak a tőzsdék. A reggeli órákra a nemesfémek is nagy nyomás alá kerültek, az arany és az ezüst jegyzése is jelentős esésben van.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×