eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a kiállítás főkurátora (b2) tárlatvezetést tart az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság és a XX. Század Intézet Új világ született című időszaki kiállításának sajtóbejárásán a Várkert Bazárban 2018. november 22-én. Mellette Tallai Gábor kurátor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója. A kiállítás eddig látható anyaga most az 1917-1922 közötti éveket bemutató résszel egészült ki, vált teljessé.
Nyitókép: Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a kiállítás főkurátora (b2) tárlatvezetést tart az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság és a XX. Század Intézet Új világ született című időszaki kiállításának sajtóbejárásán a Várkert Bazárban 2018. november 22-én. MTI/Szigetváry Zsolt

Schmidt Mária: az I. világháború még mindig tart

Az I. világháborúról és annak közvetlen utóhatásairól írt könyvet Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója „Új világ született 1918-1923” címmel. A kötet bemutatóját a közelmúltban tartották.

Az I. világháború minden ország, így a győztesek számára is katasztrófa volt - mondta a Terror Háza Múzeumban tartott könyvbemutatón Frank Furedi professzor. A szociológus hozzátette: Magyarország számára különösen katasztrófát jelentett, mert egyetlen más nemzet számára nem hozott olyan borzalmakat, mint a magyaroknak. Schmidt Mária könyvének az a nagy előnye Frank Furedi szerint, hogy nem az önsajnálattal foglalkozik, hanem arra koncentrál, mit lehet csinálni ezzel a helyzettel.

A professzor nagyon bátornak nevezte a könyvet. Mint mondta, a szerző gyakran provokálja az olvasókat, emiatt nagy vitákat, de akár még botrányt is generálhat a kötet.

A szociológus szerint ez nem baj, mert az az igazi történelem, amelyik hoz egy kis botrányt.

Békés Márton történész, a kötet szerkesztője úgy fogalmazott:

Schmidt Mária végre nyíltan kimondja, hogy a párizsi békerendszer létrehozói háborús bűnösök,

élen az akkori francia miniszterelnökkel, Georges Clemenceau-val.

A történész szerint a kötetben Schmidt Mária az egész 20. századot egyetlen világháborúként elemzi, amelynek három szakasza az első és a második világháború, majd a hidegháború.

A kötet szerzője, Schmidt Mária szerint az I. világháború a legújabb kori történelem legfontosabb eseménye, minden ide vezethet vissza.

Mint mondta: az I. világháború még tart, azok a problémák, melyek miatt a háború kitört, ma is megoldatlan kérdések százait vetik fel.

Szavai szerint a második világháború és a hidegháború már véget ért, az első világháború azonban még mindig tart: a harcokat előidéző konfliktusok, az ütközeteket lezáró, kikényszerített béke feltételei sok megoldatlan helyzetet okoznak.

Aki nem ismeri a saját múltját, annak nincs önbizalma, nem tudja, hol a helye - vélekedett Schmidt Mária.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×