Nagy visszhangot váltott ki Veres András győri megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének augusztus 20-án, a Szent Jobb- körmenethez kapcsolódó misén elhangzott bírálata a lombikprogram támogatásáról. Egyebek mellett azt mondta, hogy "a lombikbébiprogrammal az a probléma, hogy nem a férfi és a nő természetes kapcsolatában fogan meg az élet, ráadásul pluszmegfoganások is történnek mesterséges körülmények között. A többi embriót vagy lefagyasztják és félreteszik, vagy elpusztítják. A mesterséges megtermékenyítés nem elfogadható a katolikus egyház számára."
Most a megyei lapnak adott interjúban azt mondta, váratlanul érték a reakciók, mert ez a gondolata csak egy részlete volt a szentbeszédének, amelyben arról beszélt, hogy Európa keresztény értékei egyre jobban háttérbe szorulnak.
"Az okok között megjelöltem többek között azt, hogy
az állami törvénykezésünkben is megjelenik olyan döntés, amely ellentétben áll a keresztény, sőt, az alapvető értékrenddel.
Ezt emelte ki a média, kiváltva az általános felháborodást. Ugyanakkor nem esett szó a miértekről, az okokról, jelesül, hogy az egyház miért nem támogatja a lombikprogramot, és mit ajánl a sterilitás kezelésére" - mondta Veres András, és kifejtette, az egyház védi az emberi életet a természetes fogantatástól az élet természetes befejezéséig, a lombikprogramnál pedig felvetődik a probléma, hogy mi lesz a megtermékenyített, de be nem ültetett petesejtek sorsa.
Ezért az egyház a lombikbébiprogrammal szemben olyan megoldást javasol, amely például Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban már szélesebb körben elterjedt, hazánkban még kevésbé ismert - ajánlotta a püspök. Ez a NaProTechnológia, amely egy természetes fogantatást elősegítő, egyházilag elfogadott módszer, és valóban gyógyítja a sterilitást a lombikprogrammal ellentétben.
A kritikákra reagálva Veres András úgy nyilatkozott, a másik véleményét tiszteletben tartó, higgadt társadalmi párbeszédhez még hiányoznak a kulturális, erkölcsi és emberi adottságaink. Szerinte az egyház elfogadja mások meggyőződését, ezért jogosan várhatja el, hogy tiszteletben tartsák tanítását, viszont pozitív következménynek érzi, hogy talán elindult a társadalmi párbeszéd a kérdésben.
"Ha valaki figyelmesen és nem rosszindulattal figyelte, és újra elolvassa a prédikációt, akkor láthatja, hogy azzal
senkit sem szerettem volna megbántani.
Pusztán arra utaltam, hogy létezik egy olyan törvénykezés, amely a keresztény értékrenddel nem összeegyeztethető" - mondta a püspök.