A Momentum Mozgalom alelnöke elmondta, hogy lesz az aláírások között érvénytelen is, de valószínűleg elhanyagolhatóbb mennyiségben, mint korábban, mivel minden aktivistájukat felkészítették arra, hogy teljes pontossággal írja le az adatokat a lakcímkártyáról.
20 százalék körül szokott lenni az érvénytelen aláírások száma, de most Soproni Tamás szerint kevesebb lesz az arányuk. Úgy gondolja, 240 ezer körüli érvényes aláírásnak kell lennie - részletezte Soproni Tamás.
A Momentum Mozgalom alelnöke hangsúlyozta: az aláíróíveken szereplő adatokkal nem rendelkeznek.
Elmondta, hogy három adatot kellett megadni: a személy nevét, a személyi azonosítóját és az édesanyja leánykori nevét. Ezért az aláírók címeivel nem rendelkeznek, így nem is tudnák máskor megkeresni az aláírókat más céllal.
„Az összes ívet leadtuk a Fővárosi Választás Irodának, nem gyűjtöttük be ezeket az adatokat.
Nincs is rá módunk, és nem is tehettük volna, hiszen a törvényi előírásnak megfelelünk abban, hogy leadtunk minden ívet” - emelte ki Soproni Tamás.
Hozzátette: felszólítottunk arra mindenkit, hogy akinek otthon esetleg még olyan íve van, amit nem adott le, azt meg kell semmisítenie.
Kedden kezdődik az aláírások ellenőrzése
Kedden kezdik el megszámolni a Momentum Mozgalom által összegyűjtött aláírásokat a Fővárosi Választási Irodában - tudta meg az InfoRádió az iroda helyettes jogi vezetőjétől. Megyesné dr. Hermann Judit szerint 45 napjuk van a szignók hitelesítésére, de vélhetően ennél hamarabb végeznek.
Megyesné dr. Hermann Judit emlékeztetett: a Fővárosi Választási Bizottság február elsején hozott egy olyan jegyzőkönyvi döntést, ami szerint azt a központi névjegyzékben szereplő választópolgárt tekinti jogosultnak a népszavazási kezdeményezés aláírására, akinek a lakóhelye vagy bejelentetett tartózkodási helye Budapesten van.
A Fővárosi Választási Iroda helyettes jogi vezetője közölte: a személyi azonosító szám berögzítésével kapnak egy visszaigazolást arról, hogy az aláíró a központi névjegyzékben szerepel-e vagy nem.
Megyesné dr. Hermann Judit közölte, hogy
kedden kezdik el rögzíteni az aláírásokat.
„Pénteken és hétfőn előkészítjük ezt a munkát. Valamennyi aláírásgyűjtő ívet besorszámozunk és sorszámozott mappába helyezzük, így az érvénytelennek tekintett aláírások később visszakereshetővé válnak” - tette hozzá a vezető.
Emlékeztetett: a jogszabályi határidő 45 naptári nap, ezalatt kell végezni az aláírások hitelesítésével, de nyilván kevesebb idő alatt szeretnének a végére jutni. Azt azonban nem tudta megmondani, hogy milyen ütemben tudnak haladni.
„Heteken belül végzünk”
- mondta Megyesné dr. Hermann Judit.
„A jogszabály szerint, hivatalosan adatbázissal az aláírásgyűjtők nem rendelkeznek. Papír alapon gyűjtötték az aláírásokat, és az aláírásgyűjtő íveket átadták a Fővárosi Választási Irodának és a Választási Bizottságnak” - közölte a Fővárosi Választási Iroda helyettes jogi vezetője.
Hozzátette: ha készített is másolatokat, akkor is csak a személyazonosító számmal és az aláíró édesanyjának a nevével rendelkezhetnek.