eur:
411.35
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Sikertörténet vagy teljes államosítás - vita a közoktatásról

A kormánypártok az iskolák finanszírozási problémáinak megszűnésével érveltek a közoktatási átalakítások mellett, az ellenzék azonban kétségbe vonta az eredményeket és totális államosításról beszélt. A szocialisták kezdeményezésére a közoktatás helyzetéről vitázott az Országgyűlés.

Idén 91,5 milliárd forinttal növelte meg a kormány a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) költségvetését, így az elmúlt nyolc-kilenc hónapban megszűntek az iskolák finanszírozásával kapcsolatos "ügyek" - mondta oktatási államtitkár vitaindító felszólalásában. Palkovics László közölte:

szemben a februári 17 milliárd forintos ki nem fizetett lejárt tartozásállománnyal, ma ilyen nincs.

Az államtitkár beszámolt a pedagógusok béremeléséről és az oktatási munkát segítők fizetésének rendezéséről, majd rámutatott, hogy az iskolák szempontjából mindenképpen jobb megoldás lesz, hogy január 1-jétől megkezdi működését a túlcentralizáltsága miatt támadott Klik 58 tankerületi központja, így az igazgatók valóban az iskolák vezetői lehetnek.

Kucsák László, a Fidesz vezérszónoka aláhúzta, hogy az oktatási rendszer átalakításának célja a diákok versenyképes tudása és a pedagógusok megbecsülése.

Az új életpályamodell bevezetésével jelentősen emelkedtek a pedagógusok bérei, több mint fél ezer iskola újult meg az elmúlt időszakban és további 210 milliárd forint értékben indítunk újabb iskolafejlesztéseket” - sorolta.

A vitát kezdeményező MSZP vezérszónoka, Hiller István viszont úgy látta, hogy a kormány a közoktatás finanszírozásának növelésével csupán részben pótolta vissza azt, amit korábban elvont az ágazattól, majd kiemelte, hogy bár a kormányzat korábban tagadta, hogy a közoktatás teljes államosítását végzi, január 1-jével befejezi ezt a folyamatot.

„Elszakítják az oktatási intézményeket a fenntartó önkormányzattól, a helyi közösségektől, teljes és totális államosítást hajtanak végre a tankönyvpiactól kezdődően az oktatás és nevelés minden részletéig, a hatalmi érdek megnyilvánulását hajtják végre a magyar közoktatás egészében” - fejtette ki a szocialista politikus.

Hoffmann Rózsa, a KDNP vezérszónoka viszont helyesnek ítélte a közoktatási rendszer átalakítását, nem úgy, mint a jobbikos Dúró Dóra, aki úgy látta, hogy a kormányzat nem kezeli megfelelő súllyal az oktatáspolitikát, ezért is sikertelen.

Az LMP-s Ikotity István szintén úgy vélte, hogy nem lehet sikertörténetről beszélni. Aláhúzta, hogy még csak a közoktatás céljaiban sem jutott konszenzusra a politika az említett időszakban, ma pedig a kormányzat mostohagyerekként kezeli az oktatáspolitikát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×