Infostart.hu
eur:
365.48
usd:
317.22
bux:
146563.2
2026. augusztus 6. csütörtök Berta, Bettina

Dux László: Mindenképpen átalakul a költségtérítéses képzési rendszer

Várhatóan megmarad a felsőoktatásban a költségtérítéses képzés, de újragondolják annak rendszerét; lesznek olyan szakok, amelyeken a teljes költségtérítést meg kell fizetni - mondta az InfoRádiónak a felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár. Dux László hozzátette: a felsőoktatási törvény néhány héten belül ismét társadalmi vitára kerül, a javaslatot a parlament júniusban fogadhatja el.

Zajlik az egyeztetés az oktatási törvényről: az eredeti, államtitkársági koncepciót kell összehangolni a Széll Kálmán-terv és a többi tárca szempontjaival. Ennek célja, hogy a korábbinál szigorúbb gazdasági fegyelem kialakítása, valamint az állami szerepvállalás erősítése a felsőoktatásban - mondta az InfoRádiónak a felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár.

Dux László hozzátette: arra is tekintettel kell azonban lenni, hogy a felsőoktatás nem csupán állami kiadás, hanem az állami források megteremtésére alkalmas értelmiség nevelése. A két megközelítés egyensúlyát kell tehát megtalálni.

A törvényt, amelyről a következő hetekben társadalmi vita is folyik majd, várhatóan még a nyári szünet előtt elfogadja a parlament. Az új szabályozás nem egyszerre válik hatályossá: legnagyobb részét már 2012 szeptemberétől alkalmazni fogják, egyes elemei azonban hosszabb felkészülést igényelnek - közölte a helyettes államtitkár.

Belülről

A költségtérítéses rendszert mindenképpen át kell alakítani - hangsúlyozta Dux László, megjegyezve: konkrét tervek erre még nincsenek, de szó lehet a költségtérítéses képzésre felvehető létszám állami szabályozásáról, illetve arról, hogy az ilyen szakokon fizetendő összegeket a tényleges költségekhez igazítsák.

A helyettes államtitkár elmondta: távlati cél, hogy az olyan szakokon, amelyeknél komolyak a munkaerő-piaci vagy társadalmi elvárások, a keresletet az állami helyekről kikerülő hallgatók tudják kielégíteni. Azok, akik költségtérítéses formában kényszerülnek, vagy van lehetőségük az ilyen képzéseket elvégezni, azoknak a tervek szerint ösztöndíjrendszer kidolgozásával segítenek majd.

Dux László szerint fontos, hogy az intézmények és szakok közötti elosztásban a mostaninál sokkal nagyobb szerepet vállaljon az állam. Azzal ugyanis, hogy eddig a hallgatók szabadon mozogtak a rendszerben, és oda vitték az állami támogatást, ahová kedvük volt, torzította a felsőoktatás szerkezetét. Ezen mindenképpen változtatni kell - jelentette ki.

DA helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy azoknak is szeretnének segíteni, akik nyelvvizsga hiányában nem kapták kézhez megszerzett diplomájukat, de a hosszú távú cél az, hogy néhány éven belül felvételi követelménnyé tegyék a nyelvvizsgát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Köszönjük, Magyarország! – Magyar Péter jó hírrel jelentkezett

Köszönjük, Magyarország! – Magyar Péter jó hírrel jelentkezett

Péntektől fellélegezhetünk, de komoly tanulságokat kell levonni.

Bóka János: nem a pártstruktúrát, hanem a politikai közösséget kell újraépíteni

„Mi együttműködve nem működünk együtt” – mondta Bóka János, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, aki beszélt az önkritika fontosságáról, a köztársasági elnök leváltásával kapcsolatos jogi álláspontról és Paks helyzetéről is az InfoRádió Aréna című műsorában. Szerinte most van egy meghatározó politikai közösség, ami képviseletet keres magának, és ez a közösség olyan, mint a bakelit: nyomásra, hőre keményedik.
inforadio
ARÉNA
2026.08.07. péntek, 18:00
Lakatos Mónika
a HungaroMet éghajlatkutatója, a Magyar Meteorológiai Társaság elnöke
Elbizonytalanodtak a befektetők, nyomás alá kerültek a tőzsdék

Elbizonytalanodtak a befektetők, nyomás alá kerültek a tőzsdék

Jó hangulatban indult a nap az európai tőzsdéken, a Stoxx 600 új történelmi csúcsra emelkedett, miután a kedvező vállalati gyorsjelentések és az amerikai–iráni megállapodással kapcsolatos remények javították a befektetői hangulatot. A kép ugyanakkor nem mindenhol volt ilyen kedvező: Ázsiában komoly eladói nyomás alá kerültek a technológiai részvények. Délutánra megjött a bizonytalanság, a magyar tőzsdét beütötték a nap végén, és az amerikai indexek is csökkenéssel zártak. A befektetők továbbra is kiemelten figyelik az iráni híreket, este meg is ugrott az olajár, miután egy új iráni tervezet látott napvilágot a Hormuzi-szorosról, és a holnapi amerikai munkaerőpiaci adat előtt is kivárnak, ami a Feddel kapcsolatos várakozásokat befolyásolhatja.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×