Infostart.hu
eur:
354.08
usd:
311.62
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál

Jövő hét csütörtökön lehet költségvetése a fővárosnak

Jövő héten csütörtökre hívta össze Demszky Gábor főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülését, amelyen várhatóan elfogadják az önkormányzat idei költségvetését - tudta meg az MTI kedden fővárosi politikusoktól.

A büdzsé tárgyalására, illetve elfogadására azt követően kerülhet sor, hogy leteszi esküjét a közgyűlés új szocialista tagja, Kivágó Iván Györgyné, aki a mandátumáról nemrég lemondott Hunvald György helyét veszi át.

A költségvetést március 15-ig kellett volna elfogadnia az önkormányzatnak. Mivel azonban Hunvald György február közepétől a VII. kerületi ingatlanügyletek kapcsán előzetes letartóztatásba került, megszűnt az MSZP-SZDSZ koalíció egyfős többsége. Emiatt a március 16-i, rendkívüli közgyűlésen nem sikerült elfogadni a büdzsét, amit egyébként ekkor csak a tíz SZDSZ-es és Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes támogatott. A szocialisták többsége (22) tartózkodott, az ellenzék pedig elutasította a büdzsét a név szerinti szavazás során.

Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes az MTI-nek elmondta, hogy a költségvetés korábbi 531 milliárd forintos főösszege időközben csaknem 533 milliárd forintra módosult, az MSZP-SZDSZ közös módosító javaslata miatt. Ez kihat a korábbi 45 milliárd forintos hitelre is, amelyből korábban 33 milliárd forint lett volna az új hitel. A döntően az európai uniós támogatással megvalósuló fejlesztések önrészét biztosító hitel nagysága, a koalíciós módosító javaslat miatt, mintegy 1,5 milliárd forinttal nagyobb lesz a márciusban tárgyaltakhoz képest.

A főpolgármester-helyettes közölte, hogy a büdzsé elfogadását követően az állam által eddig visszatartott havi 5,6 milliárd forint körüli összeget megkapja majd az önkormányzat. Arról, hogy ehhez egy összegben, vagy részletekben jutnak hozzá, még nem jött létre egyetértés az önkormányzat és a kincstár között - jegyezte meg. Hozzátette, azt reméli, hogy egy összegben kapják majd meg az elmaradt támogatást.

Az elmúlt hónapokban a frakcióközi költségvetési egyeztetéseken elsődlegesen a hitelfelvételt és a Főgáz Zrt. eladási szándékát kifogásolta az ellenzék.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×