Infostart.hu
eur:
385.12
usd:
331.8
bux:
0
2026. január 16. péntek Gusztáv

Nem folytatódnak egyelőre a WTO-tárgyalások

Politikailag nem reális, hogy a jövő év második fele előtt folytatódjanak a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) mezőgazdasági vámok és támogatások, valamint ipari termékekre vonatkozó vámok leépítéséről szóló javaslat megtárgyalása - mondta Garamhegyi Ábel, a kormányszóvivői tájékoztatón csütörtökön Budapesten.

A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium külgazdaságért felelős szakállamtitkára szerint a javaslat az Európai Unió és Magyarország szempontjából alapvetően kiegyensúlyozatlan. Hozzátette: egy új, kiegyensúlyozottabb csomagról Magyarország bármikor kész tárgyalni.

A javaslatok aránytalanul nagy, átlagosan 60 százalékos mezőgazdasági vámcsökkentést irányoznak elő az EU számára. Ez nem csak jelentősen növelné a magyar termelők konkurenciájának versenyképességét, hanem alapvetően meg is rendítheti pozíciójukat a legfontosabb nyugat-európai agrárpiacokon, míg a partnerek oldalán az aránytalanul kisebb piacnyitás nem kompenzálná ezt.

Azon agrártermékek esetében, amelyeket az unió mentesíteni kíván a teljes vámcsökkentési kötelezettség alól, jelentős, a teljes uniós fogyasztás 4 százalékát kitevő kedvezményes vámkontingenseket kellene nyitni. Ez a baromfihús esetében hozzávetőleg elérné a jelenlegi szint tízszeresét, 250 ezer tonnát. Ezen felül az Európai Bizottság jelzése szerint a sertéshús kedvezményes vámkontingense minimum 200 ezer tonnával, a bioetanolé minimum 900 ezer hektoliterrel növekedne.

"Le kell vonni a tanulságokat" - mondta Garamhegyi Ábel hozzátéve, hogy azt reméli, a jövőben picit komolyabban veszik azokat a szakmai érdekeket, amelyeket Magyarország a tárgyalásokon felvonultatott.

A kormány csakis olyan megállapodást tart elfogadhatónak, amely képes a magyar termelők versenyképességét és biztonságát szavatolni a nemzetközi piacokon is, és amely kiegyensúlyozott az előnyök és az áldozatok vonatkozásában.

A helyettes államtitkár szerint a mostani csomag nem szolgálta volna a versenyképességet.

A külgazdaságért felelős tárca szerint a júliusi genfi tárgyalások sikertelensége, a megállapodás hiánya nem érinti hátrányosan a magyar gazdaságot. A kormány a találkozót záró EU tanácsi konklúzióival egyetértve átfogó, ambiciózus és kiegyensúlyozott kompromisszumos megoldás kimunkálását tartja szükségesnek.

A kormányszóvivői tájékoztatón jelen volt Veres János pénzügyminiszter is, aki félrevezetőnek nevezte azokat a híreszteléseket, amelyek szerint a kormány javaslatára módosítanák az áfa mértékeket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Miért csökkent az ESG-befektetések vonzereje? Jó célok, gyenge hozamok

Miért csökkent az ESG-befektetések vonzereje? Jó célok, gyenge hozamok

Január 7-én a Fehér Ház bejelentette, hogy az Egyesült Államok 66 nemzetközi szervezetből lép ki – és a hivatalos lista alapján legalább 18 közvetlenül klíma-, energia- vagy környezetpolitikai fókuszú (többek között IPCC, UNFCCC, IRENA, International Solar Alliance, UN-REDD, UN Water, UN Oceans). Ez a piac számára tipikusan „negatív narratívasokk”: nem azért, mert egyik napról a másikra eltűnne a fenntarthatóság relevanciája, hanem mert hirtelen megnő a szabályozási és átmeneti bizonytalanság, ami rövid távon átárazást és pozicionáltság-kiigazítást indíthat el. A tapasztalat – és a saját eredményeink logikája – szerint az ilyen, klímával kapcsolatos fókusz- és hangulatváltások idején könnyebben fordul át az ESG-sztori „kockázat/átmeneti költség” történetté, ami az ESG-részvények relatív teljesítményében is gyorsan nyomot hagyhat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×