Infostart.hu
eur:
384.27
usd:
333.14
bux:
123996.41
2026. április 3. péntek Buda, Richárd

Magyarországi termékekben is van betiltott guar gumi

Egyre több magyar cég jelezte, hogy termékeikben van Indiából származó guar gumi adalék. Az E412 felhasználásának felfüggesztését azért rendelte el a főállatorvos, mert Magyarországra is kerülhettek olyan Indiából származó guar gumi szállítmányok, amelyek dioxinnal szennyezettek. A sütőipari, tejipari, húsipari és konzervipari cégek, a takarmánygyártók és gyógyszeripari vállalatok egyaránt használnak guar gumit. A dioxin rákkeltő vegyület, károsítja egyebek között az immun- és az idegrendszert is.

Folyamatosan emelkedik azoknak a vállalkozásoknak a száma, amelyek Indiából származó guar gumit használnak fel - mondta a főállatorvos. Süth Miklós kiemelte, hogy a cégek megkezdték a kérdéses tételek bevizsgáltatását.

Az Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság két laboratóriumában, ha kell három műszakban vizsgálják majd a mintákat - tette hozzá a főállatorvos. A vizsgálat eredményei négy nap alatt születhetnek meg, a tételenként 440 ezer forintba kerülő vizsgálatokat a cégeknek kell állniuk.

Süth Miklós szerint egyelőre még nem tudni, hogy a termékekben mekkora a dioxinszint, egyáltalán átlépte-e, vagy sem a határértéket. De az Európai Unió 27 tagállamában az érvényes, hogy az Indiából származó guar-gumit csak hitelt érdemlő dokumentum alapján lehet dioxinmentesnek nyilvánítani.

Az indiai guar gumit tartalmazó és E412-vel jelölt készítményekből az ország minden részére kerülhetett, egyelőre nem lehet megmondani, hogy összesen hány cég érintett, de becslések szerint a 200 ezret is elérheti azon vállalkozásoknak a száma, amelyekhez Indiából származó guar gumi került.

Veszélyes lehet: joghurt, kenőmájas, gyógyszerek

Az országos főállatorvos az InfoRádióban arról beszélt, hogy a hatóság csak ellenőriz, az értesítést nem neki kell megtennie. A Regionális Közigazgatási Hivatalokon keresztül arra kérték a jegyzőket, körjegyzőket, hogy pontos nyilvántartást készítsenek az érintett vállalkozásokról.

Süth Miklós azt mondta: amennyiben valaki otthonában találkozik olyan készítménnyel, amely tartalmazza az E 412-es adalékot, akkor egyelőre abból ne egyen. Azonban kidobnia sem kell, ha még nem járt le a szavatossági ideje.

A sütőipari, tejipari, húsipari és konzervipari cégek, a takarmánygyártók és gyógyszeripari vállalatok egyaránt használnak guar gumit. Hamarosan felkerülnek a www.oevi.hu honlapra azok a készítmények, amelyek tartalmaznak szennyezett dioxint és Magyarországon vagy másutt az Európai Unióban kerültek forgalomba.

A lekváros bukta jöhet

Süth Miklós úgy véli, a napi fogyasztási cikkekbe, mint például egy lekváros buktába, nem került bele az Indiából származó guar gumi készletekből, ugyanis az ezt készítő vállalkozások valószínűleg már ügyelnek arra, hogy ne használják a szennyezett adalékot. Ha ez mégis megtörténik, és a hatóságok észreveszik, hárommillió forintos bírságra számíthatnak.

A dioxin rákkeltő vegyület, károsítja egyebek között az immun- és az idegrendszert is.

Hanganyag: Németh Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.04.07. kedd, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
Vegyes zárás a tengerentúlon

Vegyes zárás a tengerentúlon

Folytatódik a tőzsdei hullámvasút, a befektetők most Donald Trump megszólalását emésztik az iráni konfliktus kapcsán. Szerda esti beszédében az elnök egyrészt arról beszélt, hogy az USA egyre közelebb került a háború lezáráshoz, másrészt viszont azt is elmondta, hogy "extrém keményen" fognak lecsapni Iránra a következő 2-3 hétben. A beszéd nem adott világos menetrendet a deeszkalációra vagy a tűzszünetre, viszont további kemény fellépést vetített előre Iránnal szemben. Ez csalódást okozott azoknak a befektetőknek, akik a háború gyors lezárásában reménykedtek. A beszédet követően látványos hangulatromlást lehetett megfigyelni a piacokon, az ázsiai tőzsdék rögtön lefordultak, miközben az olajár kilőtt. A gyenge nemzetközi hangulat nap közben is kitart, világszerte esnek a tőzsdék, beleértve a magyar piacot is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×