Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Csodajárgány, amelyet a hatóságok nem látnak szívesen - képgaléria

"Mopedautó". Így nevezi a magyarországi forgalmazó azokat a kétüléses kis járműveket, amelyeket az Európai Unió országaiban segédmotorként ismernek el. A néhány száz kilós, néhány lóerős járművek tulajdonosainak nem kell fizetniük a parkolásért és az üzemanyagköltségük is elenyésző.

Magyarországon a Közlekedési Főfelügyelet nem hajlandó tudomásul venni, hogy ez a járműkategória a valóságban is létezik.

Bander Ferenc mopedautó importőr az InfoRádióban elmondta: a jármű a fontosabb paraméterek alapján segédmotor-kerékpárnak minősül.

Nem nehezebb 350 kilónál és 50 köbcentis szikragyújtású belső égésű motor vagy legfeljebb 4kw-os dízelmotor, esetleg elektromotor hajtja.

Mint mondta, az európai uniós jog lehetőséget ad a gyártóknak arra, hogy ilyen paraméterekkel négykerekű járgányokat is gyártsanak.

Bander Ferenc ezekkel a közlekedési eszközökkel elsőként négy éve találkozott. A közlekedésfelügyelet akkor azt mondta, hogy a jármű nem minősül segédmotor-kerékpárnak, a jogászok szerint azonban az.

A vállalkozó megkezdte a jármű importját, mint mondta, azoknak akarja értékesíteni, akik például egészségügyi okokból, vagy azért, mert elvették a jogosítványukat, nem vezethetnek autót.

Eddig majdnem ezer mopedautót hozott be az országba, ezeknek csaknem felét már forgalomba is állították.

Vállalkozása a tulajdonosok védelmét is ellátja, a rendőrök ugyanis gyakran nem fogadják el a járműről kiállított tanúsítványt.

A vállalkozó több mint egy éve hitelrontás miatt pert indított az állam ellen, amely szerinte rossz hírnevét kelti azzal, hogy az általa forgalmazott járművet nem tekinti segédmotor-kerékpárnak. A tárgyalást azonban még nem tűzték ki.

Bander Ferenc nem érti az állam magatartását, hiszen erre a közlekedési eszközre is vethetne ki adót, ugyanakkor a mopedautó által okozott környezetterhelés igen kicsi, és a parkolása is könnyebben megoldható, mivel kis helyet foglal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×