Infostart.hu
eur:
360.14
usd:
316.72
bux:
144473.37
2026. július 28. kedd Szabolcs

Kilencvenkét éves háborús bűnöst találtak Magyarországon?

Háborús bűnök elkövetésével gyanúsít egy magyar férfit a Simon Wiesenthal Központ. A vád szerint a 92 éves férfi részt vett az 1942-es újvidéki mészárlásban. A férfi az InfoRádióban tagadta bűnösségét.

Efraim Zuroff, a szervezet jeruzsálemi irodájának igazgatója közölte: a jelenleg 92 éves férfi csendőrtisztként vett részt az 1942-es újvidéki mészárlásban, amelyben csaknem ezren haltak meg.

Efraim Zuroff elmondta: a férfit 1944-ben 10 év börtönre ítélték a hadsereg hírnevének megsértéséért, majd a német megszállás idején felmentették és visszatért a csendőrséghez.

1946-ban távollétében 14 évre ítélték háborús bűnök miatt, az erről szóló határozatot még nem találták meg.

A férfi 1996-ban tért haza Magyarországra. Efraim Zuroff szólt arról is, hogy az 1944-es ítélet fordítását eljuttatták a Fővárosi Főügyészségre majd a dokumentum átkerült a Katonai ügyészségre.

A férfi tagadja bűnösségét

Az InfoRádió megtalálta a 92 éves férfit, aki kijelentette: nem igazak Efraim Zuroff állításai.

A férfi azt mondta: "a csendőrök csak igazoltattak Újvidéken, a honvédség csinálta az egészet".

A férfi hozzátette: azért élt külföldön, mert nem akart orosz hadifogságba kerülni.

A népirtást is vizsgálhatják

A katonai ügyészség közölte: nincs helye katonai büntetőeljárásnak, mert a Wiesenthal Központ által megjelölt személy csendőr volt.

Az ítéletet a Legfőbb Ügyészség a Fővárosi Bíróságnak küldte el - közölte az ügyészség szóvivője.

Az 1944-es ítéletről Borbély Zoltán elmondta: a katonai ügyészek megnézték az ítéletet, és rámutattak, hogy a hűtlenségen kívül a népirtás bűncselekménye is felmerülhet.

A Legfőbb Ügyészség szóvivője hozzátette: az ügyészség keresi az 1946-os ítéletet is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nagy Viktor: három-öt éven belül kritikus lesz a létszámhiány az idősellátásban, de van jó hír is

Nagy Viktor: három-öt éven belül kritikus lesz a létszámhiány az idősellátásban, de van jó hír is

Az Európai Bizottság július közepén közzétett demográfiai jelentése szerint az európai társadalmak gyors öregedése egyre nagyobb kihívást jelent az idősgondozási rendszerek számára. A dokumentum szerint 2050-re már csaknem minden harmadik uniós polgár 65 év feletti lesz, ami jelentősen növeli az idősellátás és a hosszú távú gondozás iránti igényt. Arról, hogy miként változhat az idősek gondozása Európában, valamint arról, hogy milyen szerepe lesz a jövőben az idősotthonoknak Magyarországon, Nagy Viktor, az Idősotthonok és Nyugdíjasházak Országos Egyesületének elnöke beszélt az InfoRádióban.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×