Pénzügyi válságot okoznak-e a Fehér Ház védővámjai? A befektetők egy része szerint igen és a félelmeket csak fokozza, hogy esni kezdett az amerikai dollár árfolyama, miközben felment az állampapírok hozama, azaz drágább lett a hitel a szövetségi állam számára. Általában az amerikai valuta és az állampapírok hozamai egymással ellentétes irányban mozognak, most azonban ez nem így történt. Ráadásul esnek a tőzsdeindexek is Donald Trump védővámjai és különösen a Kínát sújtó intézkedések miatt.
Mindez azt jelenti, hogy kétségek merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok biztonságos befektetési hely-e. „A papírok és a valuta eladásával egyidejűleg a hozamok emelkedése a feltörekvő piacok számára tipikus viselkedés, nem pedig a világ befektetési szempontból leginkább biztonságos egyik országa számára – idézte a Barclays bank egyik illetékesét a Telegraph című lap.
A biztonságos befektetési státusz azt jelenti: a befektetők megszokták, hogy jó és rossz gazdasági helyzetben is az Egyesült Államok a legjobb hely a pénzük fialtatására – ami által az USA gyakorol ellenőrzést a világ tartalékvalutája, a dollár felett – teszi hozzá a lap.
Hirtelen azonban a befektetők egyszerre szabadulnak meg dollárjaiktól és amerikai értékpapírjaiktól, mintegy felrúgva a globális pénzügyi rendszer eddigi alapszabályát. A helyzet azután sem javult, hogy Trump elnök egy időre felfüggesztette legkeményebb védővámjait szinte az összes országgal, kivéve Kínával szemben.
Április 2-a, Trump vámemelési bejelentése után a dollár több, mint négy százalékkal vesztett értékéből más vezető valutákkal szemben. Ezzel párhuzamosan a 10 éves lejáratú amerikai államkötvény hozama 4,2 százalékról 4,5 százalékra ugrott. Mint a helyzetet összefoglaló brit újság megjegyzi: papíron ilyenkor a dollár erősödésére lehetne számítani, mivel a vámok akadályozzák az importot. A lehetséges recesszió árnyékéban pedig a kamatlábak és az államkötvény-hozamok esése a normális forgatókönyv.
Ennek történt most a fordítottja, mert a befektetők már nem bíznak az Egyesült Államokban. Az amerikai állampapírok birtokosai magasabb kamatot (hozamot) alkudnak ki, mivel bizonytalanok abban hogy az államkötvényekben biztonságban van-e a pénzük. Az elmúlt évtizedekben a dollár volt az vezető tartalékvaluta, azt követően, hogy az euro bevezetésével eltűnt a német márka, Japán pedig vesztett a fényéből.
Emellett az állampapírok hozamát a FED bank elektronikus pénznyomtatási politikája tartotta alacsony szinten. A bank az általa létrehozott pénzből vásárolt amerikai állampapírokat és ezzel lenyomta a hozamokat – mára azonban feladta ezt a politikát.