eur:
407.64
usd:
388.42
bux:
85171.51
2025. január 25. szombat Pál
Energos Power úszó LNG-terminál a Balti-tengeren. Forrás: Energos Power
Nyitókép: Energos Power

Orosz LNG-hajók EU-s dokkokban? Bonyolult dolog a szankciózás

Európai hajógyárakban esnek át karbantartáson az orosz cseppfolyósított földgázt szállító hajók. Ez annak ellenére történik, hogy az ukrajnai háború miatt az unió egy sor szankcióval sújtotta az orosz államot és cégeket.

Több médium – köztük a The Financial Times – állítja, hogy franciaországi és dániai szárazdokkokban hozzák rendbe az orosz LNG-t az Északi-tengeren át szállító tankhajókat.

Dánia említése azért pikáns, mert hétfőn Koppenhága is ama 10 európai főváros között volt, amelyek felszólították az Európai Uniót, hogy a kőolaj után az orosz vezetékes és cseppfolyósított gázt is helyezze szankciós listára. (A többiek a balti államok, Lengyelország, Románia, Svédország, Finnország, Írország és a Cseh Köztársaság).

Az unió jelenleg a tengeren szállított orosz kőolaj behozatalát tiltja, és mentességet adott a vezetéken érkező nyersanyagra több állam – így Magyarország – helyzete miatt. A földgázt hasonló okból eddig nem szankcionálta.

A tagállamok Oroszországból történő földgázimportja már amúgy is történelmi mélypontra esett a három éve tartó háború és újabban amiatt is, hogy Ukrajna nem hosszabbította meg az orosz vezetékes földgáz átengedéséről szóló tranzitszerződést. Emiatt az utóbbi hetekben különösen Robert Fico szlovák kormányfő bírálta élesen Kijevet.

Az unió közben fokozta a drágább és hajón szállított, amerikai cseppfolyósított földgáz behozatalát.

A The Financial Times és más lapok szerint azonban európai szárazdokkokban – a franciaországi Brestben és a dán Fayardban – javítják ki a jeges vízben is haladni képes orosz LNG-t szállító flotta hajóit. A két üzem kulcsfontosságú a Yamal-lelőhelyről származó földgáz európai piacra történő eljuttatása szempontjából.

„Ha az a két telep nem lenne hozzáférhető, akkor kétségessé válna az egész logisztikai műveletük” – mondta a lapnak Malte Humpert, sarkvidéki ügyekkel foglalkozó újságíró, aki figyelemmel kíséri az orosz hajók haladását. Brestben nyolc orosz érdekeltségű LNG-tankert, Fayardban kilencet szervizeltek azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát.

Humpert szerint máshol is lehetne karbantartani a hajókat, de akkor „nagyon elkerülnék az útvonalukat”. A Damen francia hajógyár megerősítette, hogy több, „az orosz LNG-szállításhoz kötött hajót szervízelt”, de hozzátette: „szigorúan betartotta az uniós szabályokat”. A legtöbb hajó tulajdonosa a görög Dynagas cég.

Az FT hozzáteszi: visszavetette Brüsszel tervét, hogy 2027-re lekapcsolja az iniót az orosz fosszilis üzemanyagról az a tény, hogy nőtt a Yamal mezőről származó orosz LNG importja.

A hajókat és az üzemeket nem sújtják szankciók az energiaszállítási szektorra vonatkozó mentességek és amiatt, hogy a tankerek nem orosz zászló alatt közlekednek. A flotta egyetlen, orosz tulajdonban lévő hajóját, a Christophe de Margerie-t ugyanakkor kitiltották a két hajógyárból és uniós szankciók alá vonták. Emiatt a hajó fél éven át nem tudott szállítani.

Képünk illusztráció.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kicselezné a magyar-szlovák vétót a lengyel elnökség, itt a 16. szankciós csomag

Kicselezné a magyar-szlovák vétót a lengyel elnökség, itt a 16. szankciós csomag

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem elemzése szerint az Európai Unió lengyel elnöksége, miután nem látja biztosítottnak az Oroszország elleni tizenhatodik szankciócsomagról szóló szavazás egyhangú támogatottságát a tagországok között, úgy tervezi, inkább megkerüli azokat a tagországokat, amelyek akadályoznák a döntést. Az InfoRádió Petri Bernadettet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének vezetőjét kérdezte.

Az aschaffenburgi merénylet után új szigort ígér a migránsok kezelésében a CDU is

A bajorországi Aschaffenburgban történt, egy afgán menekült által végrehajtott, két halálos áldozatot követelő merénylet miatt felforrósodott a légkör a február 23-i előre hozott parlamenti választások előtti kampányban. Az illegális bevándorlás elleni harcot valamennyi párt zászlajára tűzte, de éleződnek a kölcsönös vádaskodások.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.27. hétfő, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×