Infostart.hu
eur:
359.72
usd:
315.47
bux:
0
2026. július 27. hétfő Liliána, Olga
Vlagyimir Putyin orosz elnök (j2) Robert Fico szlovák miniszterelnököt fogadja a moszkvai Kremlben 2024. december 22-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Artyom Geodakjan

Robert Fico Vlagyimir Putyinnál járt Moszkvában

Robert Fico szlovák miniszterelnök vasárnap Moszkvában találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A látogatásról előzetesen sem a kormányfő pártja, a Smer, sem a pozsonyi kormányhivatal nem tájékoztatott. A munkamegbeszélésen az orosz–ukrán konfliktus békés rendezésének lehetőségeiről, valamint a Szlovákia és Oroszország közötti gáztranzit lehetőségeiről tárgyaltak.

Robert Fico moszkvai útját meglehetősen nagy titok övezte. A nyilvánosság a hétvégén csak onnan sejthette, hogy a szlovák miniszterelnök Moszkvába készül, hogy Aleksandar Vučić szerb elnök egy péntek esti tévéinterjúban ezt megemlítette. Bár Vučić úgy tudta, hogy Fico csak hétfőn utazik az orosz fővárosba, a szlovák miniszterelnök és Vlagyimír Putyin találkozójára végül már egy nappal korábban sor került.

Vasárnap késő este aztán Robert Fico közösségi oldalára is felkerült egy kép az orosz elnökkel. A kormányfő a találkozót válasznak nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azon állásfoglalására, amely ellenzi a földgáz Ukrajnán keresztül történő tranzitját Szlovákiába. „Az ukrán elnök az orosz atomprogram elleni szankciókat is támogatja, ezzel pedig anyagi kárt okoz Szlovákiának, és veszélyezteti a szlovák atomerőművek áramtermelését. Ez számunkra elfogadhatatlan” – írta Robert Fico. Vlagyimir Putyin megerősítette, hogy Oroszország továbbra is kész gázt szállítani Szlovákiának és Nyugat-Európának, azonban 2025. január 1-jétől ezt az ukrán fél álláspontja miatt „gyakorlatilag lehetetlennek” tartja.

Robet Fico arról is beszámolt, hogy a moszkvai találkozó során véleményt cseréltek a háború békés befejezésének lehetőségeiről és a két ország közötti kapcsolatok fejlesztéséről. Hozzátette, hogy ebben szerepet játszik majd a második világháború 80. évfordulója is, amelyben az egykori Szovjetunió nemzetei, köztük az oroszok, fehéroroszok és ukránok meghatározó szerepet játszottak.

A szlovák ellenzéki politikusok azonnal nekiestek Robert Ficónak a Putyinnál tett látogatás miatt. „Robert Fico oroszországi útja nemzetközi szégyent jelent Szlovákia számára és egyenlő a nemzeti érdekek teljes elárulásával” – nyilatkozta Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia pártelnöke, rámutatva, hogy ha Fico valóban csak a gázszállítás fenntartásában lett volna érdekelt, akkor arról Kijevben kellett volna tárgyalnia és nem Moszkvában.

Ezzel egyidőben Branislav Gröhling, a liberális SaS pártelnöke is szégyenteljesnek nevezte Fico lépését, kiemelve, hogy ezzel a miniszterelnök nem egy szuverén politikus, hanem egy tömeggyilkos kollaboránsának képét kelti. Gröhling leszögezte, Robert Fico viselkedését nem szabad általánosítani az ország állampolgáraira. A moszkvai út miatt a Békét Ukrajnának civil csoportosulás hétfő délutánra tüntetést szervez a szlovák kormányhivatal pozsonyi épülete elé.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter is felszólal, új alkotmánybírát választhat hétfőn az Országgyűlés

Magyar Péter is felszólal, új alkotmánybírát választhat hétfőn az Országgyűlés

Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdi újabb kétnapos rendkívüli ülését az Országgyűlés, amely hétfőn megválaszthatja Sonnevend Pál egyetemi tanárt alkotmánybírónak Hende Csaba helyére. Megvitatják a vagyonvisszaszerzési hivatalról és az ügynökakták nyilvánosságra hozásáról szóló törvényjavaslatokat is.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×