eur:
414.59
usd:
394.62
bux:
78098.91
2024. december 2. hétfő Melinda, Vivien
A svéd parti őrség felvételén földgáz bugyog fel az Északi Áramlat 2 csővezetékből a Balti-tengeren, svéd felségvizeken 2022. szeptember 28-án. Négy nap alatt ez a negyedik hely, ahol megsérült az orosz gázt szállító Északi Áramlat 1 és 2 gázvezeték. A négy lyukból kettő Svédország, kettő pedig Dánia kizárólagos gazdasági övezetében van. Svéd szeizmológusok 26-án két robbanást észleltek a vezetékpár nyomvonalán.
Nyitókép: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Svéd parti őrség

Fordulat? Van két gyanúsított az Északi Áramlat felrobbantása ügyében

A német nyomozó hatóságoknak sikerült előre lépniük az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantása ügyében folyó nyomozásban. Erről a szövetségi főügyész beszélt egy interjúban.

Jens Rommel német szövetségi főügyész azt mondta a Der Spiegel magazinnak, hogy két gyanúsítottat azonosítottak, akiknek közük van az Északi Áramlat gázvezetékek szabotázsához. Hangsúlyozta azonban, hogy a nyomozókra még sok munka vár.

A Németországba a Balti-tenger alatt orosz földgázt szállító – így Ukrajnát elkerülő és ezért nem tranzitdíjköteles – vezetékeket 2022. szeptemberében, tehát fél évvel az Ukrajna ellen indított orosz invázió kezdete után robbantották fel, ismeretlen tettesek.

„Két gyanúsítottat sikerült azonosítanunk. Véleményem szerint ez egy olyan siker, amely kezdetben nem feltétlenül volt várható” - jelentette ki Rommel.

A német szövetségi főügyész azt is elárulta, hogy erőfeszítéseket tesznek további érintett személyek felderítésére és a támadás indítékainak meghatározására.

A főügyész világossá tette, hogy a nyomozás a Németország gázellátásában döntő szerepet játszó vezetékekben okozott károkra összpontosít.

„Ez egy jelentős támadás volt hazánk energiaellátása ellen, ami alkalmas volt arra, hogy destabilizálja a gazdaságot és társadalmat – függetlenül bármilyen politikai felhangtól”

– zárta az interjút Rommel.

Idén augusztusban a német hatóságok elfogatóparancsot adtak ki egy Volodimir Z néven említett ukrán búvár ellen, akit azzal gyanúsítanak, hogy részt vett az Északi Áramlat és az Északi Áramlat 2 vezetékek elleni szabotázsban.

A férfi Lengyelországban, Varsó közelében élt, de amikor a lengyel rendőrök július elején kimentek hozzá, már elhagyta az országot és Ukrajnába távozott.

A német médiába akkorra kiszivárgott információk szerint Volodimir Z egy elit ukrán búvárcsoport tagja volt. Ők feltételezések szerint 2022 szeptemberében béreltek ki egy jachtot Lengyelországban, hajóztak a helyszínre, majd helyeztek el tölteteket a mélyben. Ezek nyomán négy Északi Áramlat csőből három felrobbant.

Ukrajna azonban tagadta, hogy köze lenne az Északi Áramlat-vezetékek elleni támadásokhoz. Ez szembemegy a Wall Street Journal jelentésével, amely azt állította, hogy az ukrán kormány támogatta a műveletet.

Előtte a The Washington Post is hasonlót állított, a lap viszont meg is nevezte az akkoriban népszerű ukrán katonai főparancsnokot, Valerij Zaluzsnij tábornokot – akit időközben leváltott Zelenszkij elnök és londoni nagykövetté nevezett ki. Az újság szerint

a búvárok közvetlenül neki jelentettek, hogy Zelenszkij elnök „ne tudjon” a műveletről,

és így ne legyen azért felelős. Németországban a radikális AfD párt arra használta a témát, hogy bírálja Ukrajna támogatását, miközben a Kijevnek katonai támogatást nyújtó Scholz kancellár hallgatott róla – kommentárok szerint azért, hogy jelezze: nem érdemes figyelemre a téma.

Közben az Európai Bíróság a napokban elutasította a Gazprom orosz energiacég keresetét, amely megtámadta azt az uniós politikát, hogy a szállítók nem üzemeltethetik közvetlenül a vezetékeket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Bent van a parlamentben az RMDSZ, nem lesz egyszerű a kormányalakítás Romániában

Az RMDSZ eredménye jobb, mint amit az exit poll eredmény sugallt, jól hajrázott Kelemen Hunor pártja. 7 párti lehet a bukaresti törvényhozás. Az eddig kormányzó szociáldemokratáknak és a liberálisoknak együttesen sincs 40 százalékuk.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Figyelmeztetés Brüsszelből: minden tagállamnak le kell állnia az orosz gáz vásárlásával

Figyelmeztetés Brüsszelből: minden tagállamnak le kell állnia az orosz gáz vásárlásával

Kadri Simson, az Európai Unió leköszönő energiaügyi biztosa figyelmeztetett az orosz gáz importjának „átcímkézésével”, amely az orosz földgáz azeri eredetűként történő feltüntetésével folytatná az ellátást Európa számára. Az ilyen – például Magyarország által is preferált – megoldások aláásnák az EU orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függetlenedési törekvéseit, és geopolitikai feszültségeket gerjesztenének a biztos szerint.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×