eur:
401.3
usd:
366.98
bux:
74264.68
2024. október 12. szombat Miksa
Rishi Sunak konzervatív párti brit miniszterelnök ellép a pulpitustól a kormánya prioritásairól tartott sajtóértekezlete végén a londoni kormányfői rezidencián 2023. december 7-én. Az előző napon Robert Jenrick bevándorlási ügyekért felelős brit miniszter benyújtotta lemondását, miután a kabinet közzétette azt a sürgősségi törvénytervezetet, amely lehetővé teszi a migránsok áttelepítését Ruandába.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Heteken belül indulhatnak a brit „kitoloncolójáratok”

Heteken belül megindulhat a brit földre illegálisan érkezett migránsok és menedékkérők átszállítása Ruandába. Az afrikai ország cserébe a beígért pénzen kívül viszont öt olyan személy kiadatását kéri, aki a mostani kormány szerint részt vett az 1994-es népírtásban.

Nagy-Britanniában heves viták övezték a Ruandával kötött alkut az illegális menedékkérők elszállításáról. Az alku részeként a britek fizetnek az afrikai országnak, hogy a kérelmek feldolgozásának idejére náluk szállásolják el az embereket, és ha megkapják a menedékjogot, ott telepedhessenek le.

Azt nem kérvényezhetnék, hogy visszatérjenek Nagy-Britanniába.

A politikai baloldal emberi jogsértéseket emleget, a bíróságok a törvények be nem tartását, a konzervatív Rishi Sunaktól jobbra állók pedig azt, hogy a több módosításon átment törvény – és maga kormányfő is – „túl puha”.

A brit belügyminisztérium most közölte, hogy a sok huzavona után végül elfogadott törvény nyomán akár heteken belül megindulhatnak a járatok Ruandába.

A lépés ellenzői ezeket deportálásoknak nevezik. A Szabadság a Kínzástól nevű civilszervezet például azt mondja: „ez a kormány legújabb támadása a menekültek ellen, akik kínzókamrák elől menekülve kerestek esélyt, hogy újjáépítsék az életüket az Egyesült Királyságban”.

Az ilyen vélemények azonban azok felháborodását váltják ki, akik szerint az illegálisan belépők között nagyszámú a gazdasági migráns és a valóság eltorzítása, hogy mindenki kínzások elől menekül.

Az utóbbi években rendre több tízezer ilyen ember érkezett különböző vízi járműveken a britekhez a francia partokról.

A kétkedők azt a kérdést is felteszik: mielőtt odáig eljutottak volna, már több biztonságos országon áthaladtak, miért nem ott kértek menedékjogot?

Miközben az ügy miatt a saját pártján belül jobbról támadott Sunak miniszterelnöknek valamilyen eredményt kell felmutatnia ama ígéretével kapcsolatban, hogy „megállítja a hajókat”, a Guardian című lap a hétvégén azt állította: a belügyminisztérium hétfőn kéthetes műveletet indít a hivatalban rutin jelentéstételre megjelenő menekültek „összefogdosására”. A minisztérium ezt nem erősítette meg, de nem is cáfolta.

Közben a saját migráns problémával küzdő Írország közölte, hogy visszatoloncolja a szabadon átjárható északír–ír határon belépett menedékkérőket a britekhez. Dublin szerint épp a britek ruandai alkuja miatt vették sokan feléjük az irányt, attól félve, hogy a kelet-afrikai országba küldik őket.

A vitában többször felmerült a ruandai járatok ellenzői, de a brit Legfelsőbb Bíróság részéről is, hogy Ruanda biztonságos ország-e, és hogy tiszteletben fogják-e ott tartani az oda szállított menedékkérők emberi jogait.

A bíróság szerint nem, a brit kormány szerint igen.

Közben a világ nagy része már elfelejtette, hogy 1994-ben egy száz napon át tartó öldöklésben 800 ezer ruandai tuszi etnikumú lakost vagy kollaboránsnak tartott húszit öltek meg húszi etnikumú ellenségeik. A mostani ruandai kormány ezért öt, brit földön élő ruandai kiadatását is követeli. Bár a velük szembeni háborús bűnök vádjában a Scotland Yard is nyomoz, a brit Fellebviteli Bíróság megakadályozta kiadatásukat, arra hivatkozva, hogy nem számíthatnak méltányos eljárásra otthon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.14. hétfő, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
Az oroszok ostrom alá vették az ukrán állásokat, Ukrajna látványos találatot vitt be - Háborús híreink szombaton

Az oroszok ostrom alá vették az ukrán állásokat, Ukrajna látványos találatot vitt be - Háborús híreink szombaton

Az oroszok előrenyomulnak a Donbaszban, ahol tegnap elfoglaltak egy települést, a kelet-ukrajnai fronton Toreck ostroma zajlik. Az ukránok kurszki területhódítása után Oroszország nem zárja ki, hogy Ukrajna meglepetésszerű támadást fog végrehajtani Rosztov megye vagy Transznisztria ellen. Németország 1,4 milliárd eurós katonai segélycsomagot küld Ukrajnának az év végéig, légvédelmi felszereléseket, harckocsikat, harci drónokat, tarackokat, páncélozott járműveket, radarokat és tüzérségi lövedékeket kapnak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×