Robert Fico a védelmi minisztériumban tett látogatása során próbálta tisztázni kormánya álláspontját Ukrajna katonai támogatásával kapcsolatban. Elmondta, hogy az új kabinet teljesen más álláspontot képvisel a fegyverekkel való támogatás kérdésében. Megerősítette, hogy a szlovák kormány nem fog közvetlen katonai támogatást nyújtani a megszálló Oroszország ellen harcoló Ukrajnának, viszont nem fogja akadályozni a szlovákiai fegyvergyárakat abban, hogy Ukrajnába exportálják termékeiket. „Ha valamilyen cég fegyvereket akar gyártani, és azt valakinek le akarja szállítani, azt nem fogjuk akadályozni, ez volt korábban is az álláspontunk az ellenzékben is” – jegyezte meg Robert Fico.
„Mindent megteszünk a humanitárius és civil segítségnyújtás terén Ukrajnának. Feltétezem, az egyik ilyen dolog lehet például az aknamentesítés is” – fogalmazott a szlovák kormányfő, aki ugyanakkor elképzelhetőnek tartja egészségügyi felszerelések szállítását, illetve a lerombolt polgári épületek felújításában való részvételt is. A NATO-val kapcsolatban elmondta, Szlovákia minden feladatot teljesít, amit egy tagállamtól elvárnak, ugyanakkor elképzelhetőnek nevezett olyan állásfoglalásokat, „amelyek nem voltak jellemzőek az előző kormányra”.
Robert Kaliňák védelmi miniszter megerősítette Fico szavait. A migrációs válságra való reagálást nevezte a legsürgetőbb feladatnak. „Változást tervezünk közösen a belügyminisztériummal, hogy minél hatékonyabban tudjunk lépni” – jegyezte meg azzal, hogy a két tárca ura lesz a helyzetnek. A tárcavezető a katonákat akarja a középpontba állítani, reformokat tervez a fegyveres erőknél, melyekkel a keleti határon uralkodó ingatag helyzetre is reagálna, elsődleges feladatként pedig a légvédelem bebiztosítására tekint. Szlovákiának jelenleg nincsenek vadászrepülői, az USA-tól vásárolt F-16-osok megérkezése pedig csak jövőre várható.
Robert Kaliňák bírálta, hogy Szlovákia nincs felkészülve az amerikai vadászgépek fogadására. Emellett a szlovák hadiipar támogatását hangsúlyozta. Bővíteni akarja a lánctalpas és a nem lánctalpas páncélos járművek állományát is, és azt mondta, szeretné elérni, hogy a fegyvergyártás jelentősen hozzájáruljon a GDP növekedéséhez.