eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Válasz a Nyugatnak? Kína önként korlátozza katonai célra is bevethető drónjai exportját

Kína a jövő hónaptól korlátozni fogja a katonai célra is felhasználható drónok exportját. Elemzők szerint az ágazatának csapást jelentő lépéssel Pekingnek az lehet a célja, hogy megmutassa a Nyugatnak, hogy nem járul hozzá a háborúhoz és nem támogatja fegyverekkel Moszkvát, miközben saját piacát is védi.

Megvan Kína válasza arra a múlt heti amerikai katonai hírszerzési jelentésre, miszerint „kulcsfontosságú, duális felhasználású technológiával láthatja el Oroszországot”. Az anyag szerint ezek harcigép-alkatrészek, navigációs felszerelések, drónok és drónalkatrészek. „Oroszország Ukrajna elleni háborúját nem kis mértékben Kína hajlandósága segíti elő, hogy közvetlenül, vagy közvetett módon támogassa” – „harapott rá” az anyagra Jim Himes demokrata kongresszusi képviselő, a hírszerzési bizottság tagja.

Védelmi elemzők szerint a Peking által hétfőn bejelentett, drónokra vonatkozó kiviteli korlátozások lehet a növekvő nyugati nyomásra adott kompromisszumos válasz. A jövő hónaptól az exportőröknek kormányzati jóváhagyásra lesz szükségük majd, hogy olyan polgári drónokat exportáljanak, amelyeket katonai célokra is fel lehet használni.

A lépés komoly veszteségeket okozhat a kínai cégeknek,

mivel Oroszország és Ukrajna egyaránt külföldi beszállítók útján erősíti drónflottáját. „A döntés kompromisszumnak tekinthető, hogy Peking elkerülje a nemzetközi piac elvesztését és a Nyugat esetleges szankcióit, különösen azután, hogy az Egyesült Államok azt állította, hogy kínai gyártmányú drónokat exportálnak Oroszországba” – idézte a South China Morning Post nevű hongkongi lap Antony Wong Tong makaói elemzőt, hangsúlyozva:

„nemzeti érdekei védelme érdekében Pekingnek világossá kell tennie semleges álláspontját, különösen a Nyugat növekvő nyomása közepette.

Néhány hónapja az amerikaiak már azt állították, hogy Kína „kész fegyverekkel ellátni Moszkvát”. Bár erre nem volt konkrét bizonyíték, az nem világos, hogy Peking a nyugati figyelmeztetés nyomán nem szállít-e, vagy nem is szállított volna. Kína közben azzal bírálja a Nyugatot, hogy az Ukrajnának történő fegyverszállítással olajat önt a tűzre… viszont ő olajat vásárol az oroszoktól, és nem hajlandó csatlakozni a nyugati szankciókhoz.

Áprilisban a kínai kereskedelmi minisztérium közölte, hogy néhány polgári dróngyártó „önként felfüggesztette működését a konfliktus sújtotta területeken”, és azzal vádolta meg Washingtont, hogy „hamis információkat terjeszt a kínai drónexportról”.

Csou Csenming, a pekingi Juan Van katonai és technológiai kutatóközpont munkatársa szerint Kína felismerte, hogy káros lenne, ha nem lépne fel a háború eszkalációja ellen. „Kína ellenzi Amerika határokon át nyúló joghatóság-gyakorlatát, és

a külvilágnak meg kéne értenie, hogy nem tudja megakadályozni, hogy harmadik országok kínai drónalkatrészeket adjanak el a háborús feleknek”

– fogalmazott. Viszont elismerte, hogy egyes orosz drónok 80 százalékban kínai komponensekre épülnek. Szerinte a gyártók most módosíthatják termékeiket, hogy azokat ne lehessen katonai célra felhasználni.

Kína számára nemzeti érdek az ágazat védelme, mivel eddig 70 százalékban ő látta el a nemzetközi drónpiacot – mondta egy másik elemző.

A drónok kiemelt háborús szerepéről és a kínai exportról további részleteket is megtudhat az alábbi Aréna-interjúból:

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×