Joe Biden amerikai elnök közölte: Ukrajna felvételét csak azután lehet mérlegelni, hogy véget ért az Oroszország által indított háború.
Az elnök vasárnap indult Európába. A vilniusi NATO-csúcs előtt a hétfői napirendben szerepel egy Nagy-Britannia-i megálló és egy találkozó III. Károly királlyal. A protokoll-eseménynek tűnő megbeszélés ellenére már Biden indulása előtt világos volt, hogy a britek szerint ő fúrta meg Ben Wallace védelmi miniszter NATO-főtitkári esélyeit – azért, mert a britek erősködtek, hogy ki kell képezni az ukrán pilótákat az F–16-os vadászgépek használatára, de erről nem konzultáltak Washingtonnal.
Biden nem csak a brit jelöltet blokkolta, de úgy tűnik – egyelőre – Ukrajna NATO-tagságát is. „Szerintem nem áll készen a tagságra” – mondta a CNN-nek adott interjújában. „Szerintem nincs egyetértés a NATO-n belül, hogy befogadjuk-e Ukrajnát most, egy háború közepén a NATO-családba” – fogalmazott.
Hozzátette még azt is, hogy
korai megmondani és szavazni róla, amikor más feltételeknek is eleget kell tennie (Kijevnek), például a demokratizálódás témakörében.
Biden elmondta: hosszan beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel a témáról és megígérte, hogy a Fehér Ház ugyanúgy fegyverrel látja el és garantálja Ukrajna biztonságát, ahogy Izraellel is teszi.
„Szerintem egy racionális útvonalat kell kijelölnünk Ukrajnának, hogy meg tudjon felelni a tagság követelményeinek” – mondta és jelezte, hogy a távolabbi jövőben Ukrajna bizonyosan csatlakozik, mert a NATO a nyitott ajtók politikáját követi.
Fenntartásai vannak Németországnak is az ukránok esetében említett „gyorsított felvételi procedúra” miatt, a briteknek viszont nincsenek.
A korábban konkrét meghívóra számító Zelenszkij ukrán elnök közölte: immár nem számít arra, hogy országa a háború vége előtt beléphetne a szövetségbe, de reméli, hogy „világos jelzést kap” az eheti csúcson, hogy hazáját fel akarják venni.
A heti program szerint Biden még hétfő este indul Vilniusba. Szerdán beszédet mond a helyi egyetemen.
Az elnök felemás kommunikációjára példa, hogy míg nyíltan kimondja: egyelőre nem akarja hogy Ukrajnát felvegyék az Észak-Atlanti Szövetségbe, zöld utat adott a roppant ellentmondásos és több, mint 100 ország által betiltott kazettás bombák ukrajnai exportjának.
Ide tartozik, hogy közben Erdogan török elnök jelezte Bidennek: Törökország szerint Svédország még mindig nem lehet NATO-tag, mert bár történt haladás, zavarja, hogy általa terrorszervezetnek nevezett kurd csoportok szabadon tüntethetnek.