eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit kormányfő nyilatkozik a sajtó képviselőinek a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 vezetőinek a csúcstalálkozója után Brüsszelben 2022. március 24-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Újabb palotaforradalom készül Boris Johnson ellen

Ismét a saját pártjából kiinduló bizalmi szavazás fenyegeti a brit kormányfőt a karanténpartik miatt. Egyik minisztere szerint azonban csak a parlamenti buborék vet hullámokat, a szélesebb társadalom nem akar megszabadulni Boris Johnsontól.

„Boris Johnson bekerítve, minden oldalról közelítenek a lázadók” – így foglalta össze a Daily Telegraph című lap a brit miniszterelnök helyzetét. Mindez azért lényeges, mert egy konzervatív újságról van szó, amely Johnson egyfajta szellemi otthona: itt dolgozott brüsszeli tudósítóként.

Attól függően, hogy kit mennyire érdekelnek a politikai belharcok, izgalmasnak vagy unalmasnak találhatja a történetet, melynek lényege: hogyan akarnak elméletileg saját, lojális emberei megpuccsolni egy miniszterelnököt.

Az újság szerint

a brexitpártiak, a maradáspártiak, a veterán és az új képviselők is kezdenek besokallni vezérüktől.

Eddig 30 konzervatív képviselő vállalta fel névvel, hogy a kormányfő lemondását akarja, vagy nyújtotta be a bizalmatlansági indítványhoz szükséges levelet. Egyre nagyobb a spekuláció, hogy hamarosan meglesz az 54 aláírás, az összes konzervatív képviselő 15 százaléka, ami szükséges az új pártvezetői szavazáshoz. Aki a kormánypárt vezére, az automatikusan a miniszterelnök a briteknél.

A bizalmatlanságról szóló leveleket bizalmasan kezelik, ezért nehéz pontos számot mondani. Annyi tény: 2018-ban ugyanilyen forgatókönyv alapján buktatták meg saját képviselői Theresa May akkori miniszterelnököt.

Akkoriban még a brexit volt a nagy téma, most viszont az egykori vízválasztó mindkét oldalán álló konzervatívok között vannak, akik Boris Johnson távozását akarják. A Telegraph nehezen talált hasonlóságot a képviselők között: voltak köztük olyanok, akiknek problémás lehet az újraválasztása és ezért a kemény erkölcsi kiállás, hogy demonstrálják a pandémia idején áldozatokat hozott választóknak, hogy elítélik Johnson és emberei szabálysértő magatartását.

Még a napokban is érkeztek szivárogtatások arról, hogy

a karanténsértő kormánybulik ügyében vizsgálatot folytató hivatalnok elnéző volt Johnsonnal.

De vannak a lázadó konzervatívok közt olyanok is, akik szabályosan be vannak betonozva a választókerületükbe, tehát nekik nincs szükségük extra népszerűségre.

Mayt annak idején egyértelműen egy olyan csoport akarta megbuktatni, amely úgy érezte, hogy nem tudja megvalósítani a brexitet. De most a Johnson-ellenes lázadókat csak az egyesíti, hogy nekik

„ciki a kormányfő”.

Épp emiatt – véli a Telegraph – a tervezett puccs kifulladhat, és Johnson felszalámizhatja az ellenállást, és 2024-ben újraindulhat a miniszterelnöki posztért. Johnson helyettese, Dominic Raab exkülügyminiszter szerdán azt mondta a BBC-nek: „a parlamenti buborék verte fel a habot, nem lesz itt jövő héten bizalmi szavazás”. Tény: Johnson brit miniszterelnökhöz képest eddig több, normális esetben lemondással járó botrányt úszott meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×