eur:
411.18
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Sorban álló vásárlók a Selfridges áruház előtt a londoni Oxford Streeten 2020. december 2-án. Ezen a napon feloldották a koronavírus-járvány megfékezése végett november 5-én bevezetett négyheti angliai zárlatot.
Nyitókép: MTI/AP/Matt Dunham

Sprint helyett inkább maratoni lehet a startoló brit oltási akció

Jövő hét elején nyolcvanezer adag vakcinával indítja el az angol egészségügy az első akcióját a koronavírus ellen. Orvosi rendelők vagy gyógyszertárak helyett azonban csak laboratóriumokban adhatják be az embereknek a szérumot, a szert ugyanis mínusz 71 fokon kell tartani.

A brit egészségügyi hatóságok az amerikai Pfizer laboratórium Moderna elnevezésű szérumát választották a koronavírus ellen küzdelem harceszközévé, és már 80 ezer adagot rendeltek belőle.

A londoni esti lap, az Evening Standard gyorshíre szerint a kipróbálás megtörtént, kedden elkezdődhet az oltás, bár az illetékes kórházfőnök úgy nyilatkozott, sporthasonlatot használva, hogy az oltási akció inkább maratoni, mint sprint jellegű lesz, tehát elhúzódhat.

Az InfoRádió londoni tudósítója maga is igyekszik tájékozódni, hogy a lakóhelyén mikor mehet pontosan Moderna-injekciózásra, bár az igazat megvallva, Sárközi Mátyás még nem döntötte el, hogy kérjen-e belőle.

Először úgy volt, hogy a lakosságot az orvosi rendelőkben és a gyógyszertárakban oltják, de aztán kiderült, hogy a Pfizer-szérumot mínusz 71 Celsius-fokon kell tartani, közönséges jégszekrényben négy nap alatt hatását veszti, és ilyen mélyhűtők a rendelőkben és a patikákban nincsenek. Tehát

a tömeges injekciózás feladata kutatóintézeti laboratóriumokra hárul.

Sárközi Mátyás két dologban mondhatja szerencsésnek magát: egyrészt a lakóhelyétől tíz percnyi sétára található a hatalmas Royal Free Kórház, benne laboratóriumokkal, másrészt észak-londoni kerülete, Camden a legújabb adatok szerint a legkevésbé, mindössze 2,2 százalékban koronavírus-fertőzött az egész brit fővárosban. A legnagyobb baj a kelet-londoni gyár- és munkásnegyedek bérházlakói között mutatkozik, ahol a szűrés, amire önként lehetett jelentkezni, azt mutatja, hogy tíz megvizsgált közül egy vírusfertőzött.

Úgy tervezték Angliában, hogy elsőnek a fertőzötteket ellátó egészségügyi dolgozók kapjanak a védőoltásból, azután pedig az idősotthonok lakói. A kezdeti 80 ezer adag azonban kevés, tehát az illetékesek még 5 millió dózist rendelnek Amerikából.

A járványgörbe Londonban kezd ellaposodni, az a cél hogy csökkenés induljon meg. Ha Mikuláskor megkezdődik az oltás, ez várható. Addig viszont maradnak a rövid lábmozgató séták, természetesen maszkot viselve, nagy ívben kerülve a szembejövőket – tette hozzá az InfoRádió tudósítója.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×