eur:
401.43
usd:
346.76
bux:
96146.31
2025. június 16. hétfő Jusztin
A jokohamai kikötőben karantén alá vont Diamond Princess amerikai óceánjáró egyik utasa kinéz az őket szállító busz ablakán, amikor a 14 napos karantént követően elhagyják a kikötőt 2020. február 19-én. A tengerjárót azután vonták karantén alá, hogy egy Hongkongban kiszálló utasról kiderült, megfertőzte a COVID-19 vírus. A luxushajón 542-re nőtt a tüdőgyulladást okozó új koronavírussal fertőzöttek száma, ők továbbra sem hagyhatják el az óceánjárót.
Nyitókép: MTI/AP/Jae C. Hong

Koronavírus – nem bízza a véletlenre az északi szomszéd

Szlovákiában eddig összesen 48 mintát vételeztek a koronavírussal összefüggésben, a tesztek eredménye minden esetben negatív volt. Erről az ország egészségügyi minisztériuma tájékoztatott, kiemelve, hogy a COVID-19 megjelölésű betegség előfordulását Szlovákiában eddig nem igazolták, de az ország kész felvenni a harcot a fertőzés ellen.

A szlovák egészségügyi minisztérium a közegészségügyi hivatallal együttműködve figyelemmel kíséri a helyzet alakulását, és szükség esetén kész más tárcákkal együtt végrehajtani a szükséges intézkedéseket – tájékoztatott az egészségügyi tárca a közösségi hálón, hozzátéve: néhány kiválasztott kórházban, határátkelőhelyen és a pozsonyi Milan Rastislav Štefánik repülőtéren is gyakorlatoztak a koronavírussal összefüggésben.

Szlovákiában február 3-a óta adottak a betegség laboratóriumi diagnosztikájának feltételei. A teszteket a közegészségügyi hivatalon belül létesített influenzaközpontban végzik el. Ján Mikas országos tiszti főorvos szerint a laboratóriumi vizsgálatok eredményei így jóval előbb ismertté válnak, mintha továbbra is Berlinbe kellene küldeni a mintákat, ahonnan csak 48 óra elteltével küldtek eredményt. A főorvos hozzátette: a közegészségügyi hivatal továbbra is együttműködik a berlini orvosi egyetem virológiai intézetével. Amennyiben pozitív mintát találnak, azt tovább küldik felülvizsgálatra a berlini laboratóriumba.

Peter Pellegrini szlovák kormányfő és megbízott egészségügyi miniszter utasítására a tárca

400 ezer eurót bocsát a közegészségügyi hivatal rendelkezésére, amelyet újabb laboratóriumi felszerelések beszerzésére költhet.

A miniszterelnök egyébként maga is kórházban van. Szombatról vasárnapra virradó éjszaka ugyanis légzési nehézségekkel és magas lázzal került a pozsonyi Szent Mihály Kórházba. Vasárnap délelőtt Facebook-bejegyzésben közölte, hogy az elmúlt két hétben már küzdött a fertőzéssel, de igyekezett tovább dolgozni. Pénteken még Brüsszelbe utazott, hogy részt vegyen az Európai Unió költségvetéséről szóló tárgyaláson, szombaton azonban már kórházba került. Pellegrini leszögezte, hogy esetében

nincs szó koronavírus gyanújáról.

Az ezzel kapcsolatos kérdések megválaszolására az egészszégügyi tárca és a közegészségügyi hivatal egy telefonközpontot is létesített, amely az egész országból hívható. A kilenc telefonvonal dolgozói a hét minden napján, napi 24 órában tájékoztatnak a koronavírussal kapcsolatos helyzetről, illetve tanácsokkal látják el azokat, akik a koronavírus-fertőzés által sújtott területen tartózkodnak, vagy innen tértek haza.

A szlovák külügyminisztérium azt javasolja, hogy a külföldre utazó állampolgárok regisztráltassák magukat a tárca honlapján, vagy az erre a célra létrehozott mobilalkalmazás segítségével. A szolgáltatás ingyenes.

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: Irán, Izrael és a végzetes láncreakció – modern háború a Közel-Keleten

Kis-Benedek József: Irán, Izrael és a végzetes láncreakció – modern háború a Közel-Keleten

Izrael elsődleges célja az iráni atomfegyverkezés szétzúzása, majd egy belső polgárháború kirobbantása – mondta Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora az InfoRádió Aréna című műsorában. Hozzátette: az Egyesült Államok nem akar háborút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Jön a 700 forintos benzin? Súlyos következményekkel fenyeget a közel-keleti háború

Jön a 700 forintos benzin? Súlyos következményekkel fenyeget a közel-keleti háború

Az Irán és Izrael között mélyülő háborúnak egyre súlyosabb következményei vannak, amikre a piacok is reagálnak: az olajár megugrása volt a legmarkánsabb következmény, ami nem csoda, hiszen Irán egy nagyon fontos olajtermelő ország, ráadásul a globális olajkereskedelem egyik ütőerének számító Hormuzi-szoros lezárása sem kizárt ebben a feszült helyzetben. A legrosszabb forgatókönyv esetén még bőven van tere az olajár emelkedésének, ezt pedig nagyon gyorsan és közvetlenül a bőrünkön érezhetjük majd, akár a potenciálisan elszabaduló inflációra, akár a bőven 600 forint fölötti benzinárra gondolunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×