eur:
401.9
usd:
371.11
bux:
0
2025. március 31. hétfő Árpád
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) megbeszélést folytat Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszterrel a Globsec kül- és biztonságpolitikai fórumon Pozsonyban 2017. május 26-án.
Nyitókép: MTI/KKM / Szabó Árpád

Biztonságpolitikai szakértők szállták meg a szlovák fővárost

A pozsonyi Globsec a davosi és a müncheni fórum után a harmadik legfontosabb ilyen jellegű kezdeményezés. A szombatig tartó fórumra több mint 60 országból, mintegy 1300 meghívottat várnak. Köztük van Michel Barnier, az unió brexitügyi főtárgyalója, és ott lesznek a V4-ek külügyminiszterei, köztük Szijjártó Péter is.

Magas rangú politikai vezetők, elemzőközpontok munkatársai adnak egymásnak találkozót a Globsec 2019 címmel meghirdetett konferencián. A pozsonyi tanácskozás a davosi és a müncheni után a harmadik legfontosabb ilyen jellegű kezdeményezés, de globálisan is jegyzik a hasonló szakmai találkozók sorában.

Rácz Orsolya, a fórum egyik szervezője elmondta,

az immár 14. alkalommal megrendezett fórum biztonságpolitikai konferenciából mára már stratégiai konferenciává nőtte ki magát,

így már nemcsak biztonságpolitikáról, hanem digitális fejlődésről, Európa és a demokrácia jövőjéről, stratégiai kommunikációról, a gazdaságról, valamint a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos témákról is eszmét cserélnek a résztvevők.

A Globsec nemrég jött ki egy olyan felméréssel, hogy

Közép-Kelet-Európában az emberek jobban tartanak az Egyesült Államoktól, mint Oroszországtól, ugyanakkor nő az Európai Unió és a NATO támogatottsága.

"Az utóbbi három évben gyakorlatilag a legmagasabb az EU támogatottsága. Ez persze nem azt jelenti, hogy az emberek okvetlenül azonosulnak az unió értékeivel, de amikor arról van szó, hogy EU-tagok szeretnének-e maradni, az egyértelműen pozitív válasz” – mondta ennek kapcsán Rácz Orsolya.

A hivatalos panelbeszélgetések mellett különböző témájú kerekasztal-konferenciák is zajlanak Pozsonyban. Vass Róbert, a Globsec elnöke szerint napjainkban szorosabb nemzetközi együttműködésre van szükség. Elmondása szerint az idei konferencia is erre a témára fókuszál a leginkább. "A generációnknak rendkívül fontos küldetése, hogy a változásokon megerősödve és ne elgyengülve menjünk keresztül" – fogalmazott Vass Róbert.

A konferencián, amelyet Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter nyitott meg, politikai vezetők, nagy technikai vállalatok képviselői, valamint neves gondolkodók is részt vesznek.

A meghívott több mint 100 előadó között szerepel Michel Barnier, az unió brexitügyi főtárgyalója, Ron Johnson amerikai szenátor, Andrej Babiš cseh miniszterelnök, Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter, Andrej Kiska államfő, Peter Pellegrini miniszterelnök, Mikuláš Dzurinda, Szlovákia korábbi kormányfője, de sokan mások is, például Steve Forbes, a Forbes magazin alapítója vagy Nico Rosberg Forma 1-es pilóta.

Címlapról ajánljuk
Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×