eur:
413.98
usd:
396.85
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Perth, 2014. szeptember 13.John McCutcheon, a skót királyi ezred volt katonája az igen szavazatok mellett kampányol a skóciai Perthben 2014. szeptember 13-án a szeptember 18-i népszavazásra, amelyet Skócia Nagy-Britanniától való elszakadásáról rendeznek. (MTI/EPA/Robert Perry)
Nyitókép: MTI/EPA/Robert Perry

Óriási kampány indul Skócia függetlenné válásáról

Skóciának függetlenné kell válnia – mondta a brit országrész autonómiáját követelő Skót Nemzeti Párt vezére. A nemzeti beállítottságú politikai erő most a függetlenség gazdasági előnyeiről akarja meggyőzni a szavazókat, közel két és félmillió otthonba eljuttatva üzenetét.

Ha a Skót Nemzeti Párton múlik, akkor az Angliával 300 éve unióra lépett nemzet kiválik Nagy-Britanniából. Ezért kampányol a skót részleges autónómia területén kormányzó és a brit parlamentben is helyet foglaló erő vezetője, Nicola Sturgeon.

Skócia úgynevezett Első Minisztere pártja tavaszi kongresszusán elmondta: új gazdasági programot dolgoznak ki, amellyel meggyőzhetik a választókat, hogy jobb lenne számukra a Nagy-Britanniától való függetlenség.

„Pártunk történetének eddigi legnagyobb kampányát indítjuk el a függetlenség gazdasági hatásairól”

– mondta. Ennek a politikának lenne a része az az ötlet is, hogy Skócia megváljon a brit fonttól és önálló valutát vezessen be. Bár az országrész saját bankókat nyomat már most is, a skót font legális brit fizetőeszköznek számít és egyenértékűek a Bank of England vagy az északír bankok által kiadott pénzzel.

Sturgeon beszédében azt állította, hogy egyre több skót szavazó támogatja a pártját és reméli: ezzel sikerül arra kényszeríteni a brit kormányt, hogy engedélyezze egy újabb függetlenségi népszavazás kiírását.

2015-ben a skótok 55-45 százalékos aránnyal egyszer már elvetették a kiválást, de azóta jött a brexit, amit viszont nem akarnak és amiről úgy érzik: rájuk kényszerítette az angol többség. A brit kormány viszont elveti egy újabb függetlenségi referendum ötletét.

A skót kormányfő a fiatalabb szavazók megnyerésére olyan állami programot készül indítani, amely segít összehozni a lakáshitelhez szükséges önrészt. Ha a vevő elő tudja teremteni a vételár 5 százalékát, akkor a beugró fennmaradó akár 20 százalékát a skót kormányzat adja, kedvezményes hitelként.

Sturgeon további érve a függetlenség mellett az volt, hogy

a brit parlamentet „lebénította a brexit körüli belháború”

és ezért „nem kínál válaszokat azokra a gondokra, amelyekkel az Egyesült Királyság szembesül”. Ezzel szemben a skót kormányzat „épp azokkal a kérdésekkel foglalkozik, amelyeket a brit kormány figyelmen kívül hagy” – mondta.

Ide sorolta az éghajlatváltozást is, amelynek kapcsán az elmúlt hetekben látványos tiltakozóakciókat tartottak Nagy-Britanniában és az EU-ban. A kormányaiktól még radikálisabb fellépést követelő aktivisták vonatokhoz ragasztózták magukat, fontos utakat zártak el és blokkolták a bejutást a Londoni City üzleti negyed egyes épületeibe.

A mozgalom mellett kiállva Sturgeon azt mondta a kongresszuson: vészhelyzet alakult ki a világ az éghajlatváltozás miatt és ha brit kormányszakértők azt javasolják,

még sürgősebb lépésekre van szükség a széndioxid-emisszió visszafogására, akkor kormánya bevezeti a szükséges intézkedéseket.

Márciusban ugyanakkor Sturgeon pártja is leszavazta a Skót Zöld Párt ötletét, hogy hirdessenek klímavédelmi szükségállapotot.

Két felmérés szerint a közelgő európai parlamenti választások egyfajta lakmuszpapírként szolgálnak majd a Skót Nemzeti Párt programjára és úgy tűnik, az SNP a voksok 40%-ra számíthat, mandátumokat hódítva el a közös brit állam fenntartását hirdető Munkáspárttól és Konzervatívoktól.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×