eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay.com

Ennyire fájna a németeknek a kemény brexit

Nagy-Britannia rendezetlen kiválása az Európai Unióból súlyos helyzetbe hozná a német gazdaságot. Két szakértői vélemény szerint a brit import legalább 25 százalékkal esne vissza, ami elsősorban a német export húzóágának tekintett autóipart sújtaná. Százezer német munkahely kerülne veszélybe.

Németország még virágzó gazdasági életének egyik alappillére a kivitel, amelynek oroszlánrésze az Európai Unió tagállamaiba és ezen belül igencsak jelentős mértékben Nagy-Britanniába irányul.

Noha a brit kiválásról szóló népszavazás óta több mint két esztendő telt el, és így az uniós tagországok ipari vezetőinek volt idejük a várható következmények latolgatására, mégis, a rendezetlen kiválás mind jobban fenyegető veszélye Németországban is egyetemeket és gazdasági kutatóintézeteket ösztönöz a körvonalazódó válság hatásainak felmérésére.

A hallei Leibnitz Gazdasági Kutatóintézet a közeli Wittenberg Luther Márton nevét viselő tudományegyetemével karöltve felmérést készített arról, mit jelentene az Európai Unió gazdaságára Nagy-Britannia esetleges rendezetlen kiválása.

A tanulmányból kitűnik, hogy

elsősorban Németországra mérne súlyos csapást, de a francia gazdaságot is alaposan megtépázná,

ha London nem rendezetten távozna az EU-ból. Az elemzés szerint kemény brexit esetén közvetve akár 100 ezer német munkavállalót is fenyegethet az elbocsátás veszélye, kiváltképpen a jórészt kivitelre épülő autóiparban, de a beszállító vállalatok sem úsznák meg szárazon.

A felmérés szerint a rendezetlen kiválás nyomán jórészt az ország keleti tartományaiban emelkedne a munkanélküliek száma.

A kölni IW kutatóintézet előrejelzése ennél is sötétebb képet fest, hiszen a német gazdaság 3,8 százalékos visszaesésével számol, és nem zárja ki, hogy emiatt 2 százalékkal emelkedne az állás nélküliek száma.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×