Szlovákiában március 16-án lesz a köztársasági elnökválasztás első fordulója, két héttel később pedig sor kerülhet a második körre is. A három koalíciós párt közül eddig csak a Híd állított jelöltet, a pártelnök Bugár Béla személyében, aki attól tart, hogy a jelöltek magas száma miatt a választások második fordulójában teret nyerhet a szélsőségesség.
Az elnökválasztás időpontja már ismert, az azonban még mindig nem világos, kit állít elnökjelöltnek a kivárásra játszó Smer és kit a Szlovák Nemzeti Párt (SNS). Maroš Šefčovič egyelőre nem erősítette meg a Smer keddi bejelentését, mely szerint ő lenne a párt államfőjelöltje, az SNS berkeiből pedig egyelőre csak annyi szivárgott ki, hogy belső körben keresik az ideális jelöltet.
A Smernél hónapokkal ezelőtt még azt rebesgették, hogy Miroslav Lajčák külügyminiszter lenne a megfelelő államfőjelölt, most viszont már Maroš Šefčovičtól várják a bólintást, aki – Lajčákhoz hasonlóan – ugyancsak diplomáciai körökben érzi magát otthonosan. Az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke a jelölését illetően kitérő választ adott. Úgy fogalmazott, függetlenül attól, hogy dönt ebben a kérdésben,
Szlovákiának ki kell mondania, hogy a modern, fejlett és magabiztos Európai Unióban a helye.
A Smer mellett még az SNS sem állt elő saját elnökjelölttel. Anton Hrnko pártalelnök a következő napokra ígéri az emberük ismertetését. „Mindenekelőtt a saját sorainkból szeretnénk választani” – fogalmazott a nemzetiek alelnöke. Noha Andrej Danko pártelnök már korábban belengette saját indulását, egyelőre még nem eldöntött, hogy ő lesz-e a végleges befutó. A házelnök jelezte, nem kampányolna abban az esetben, ha a párt neki szavaz bizalmat, mert az indulásra egyfajta kötelességként tekint. „Az SNS-nek muszáj saját jelöltet indítania, miután nem sikerült koalíciós jelöltet találnunk” – mondta Andrej Danko.
A kormánykoalíció harmadik tagjának, a Hídnak saját jelöltje van Bugár Béla pártelnök személyében, akinek óriásplakátjai már megjelentek az utak mentén. A Híd vezetője attól tart, hogy a jelöltek magas száma miatt a választások második fordulójában teret nyerhet a szélsőségesség. Elárulta, ha megnyerné az elnökválasztást, el kellene hagynia a pártját, ezért párton belül már fontolgatják, ki lehetne az utódja.
„Ha nyernék, lenne elég idő megválasztani a pártelnököt.
Ő nem lehet egy ismeretlen személy. Csak ismert, végrehajtó hatalmi tisztségekben is látható emberek jöhetnek számításba” – szögezte le Bugár Béla.