eur:
410.8
usd:
391.6
bux:
79521.35
2024. november 22. péntek Cecília
Stockholm, 2018. szeptember 4.A bevándorlásellenes Svéd Demokraták párt kampányoló aktivistáját hallgatják fiatal nők Stockholmban 2018. augusztus 31-én. A parlamenti választásokat szeptember 9-én tartják Svédországban. (MTI/AP/Michael Probst) *** Local Caption *** 53000073
Nyitókép: MTI/AP/Michael Probst

Csak a csoda állíthatja meg a Svéd Demokratákat

Vajon megroggyan-e a liberalizmus bástyájának tartott Svédország a populista nyomás alatt? Ez a kérdés a közelgő választások előtt, amelyeken az is kiderülhet, mennyiben változott a svédek hozzáállása a menekültekhez és a bevándorlókhoz.

Tudósítók szerint nem elképzelhetetlen, hogy a korábban a tolerancia mintaállamának tartott Svédországban előretörnek, sőt esetleg győznek is a korábban fasiszta és rasszista jelzőkkel illetett radikálisok, azaz a Svéd Demokraták nevű párt.

Ezzel Olaszország, Ausztria és Csehország után a skandináv állam lehet a következő ledőlő dominó az Orbán Viktor által illiberális demokráciának nevezett gondolatvilág menetelésében – írja a brit Telegraph című lap.

Kommentátorok megjegyzik: úgy tűnik,

csak a csoda állíthatja meg a Svéd Demokratákat,

mert a többiek védekezésbe mentek át, és csak róluk beszélnek. Ne szavazzatok a populistákra! – szól az üzenet.

Előzetes felmérések szerint azonban a lakosság 26 százaléka már eldöntötte, hogy őket támogatja. Kérdés, hogy miért.

Mint a Telegraph tudósítója megjegyezte, amikor átment Dániából Svédországba, azt tapasztalta, hogy visszaesett a migráció. Hivatalos adatok szerint 85 százalékkal kevesebben érkeznek letelepedési szándékkal a skandináv országba, kezdenek eltűnni az utcasarkokról a koldusok, pörög a gazdaság és alacsony a munkanélküliség.

Miért menetelnek akkor a populisták? A lap szerint azért, ahogy támadták őket. Az, hogy szélsőségeseknek állítják be a pártot, csak nekik kedvezett. Jimmie Akesson, a Svéd Demokraták 39 éves vezére is sikeresen szólítja meg a lakosságot, és mondhatja azt:

szavazzatok ránk, forduljatok el a bukott politikai elittől.

Mint a riporter megjegyzi: ha Akesson félkész politikai megoldásait támadnák, nehezebb dolga lenne, így viszont róla szól a közbeszéd.

Közép-Európában ugyanakkor nehezen tudná büszkén viselni a populista jelzőt, mert annak erősen svéd verzióját képviseli. Például támogatja a melegházasságok ötletét, magasabb nyugdíjakat akar. Ugyanakkor szigorúbb bevándorlási szabályokat és népszavazást is követel az EU-tagságról.

A Svéd Demokraták vonzereje abban áll, hogy sikerül úgy beállítaniuk: alaposan megadóztatott honfitársaik nem kapnak vissza elég értéket az államtól, amely a pénz egy részét a migránsokra költheti az idősek helyett. Szavazóik nem nézik le az újonnan érkezetteket, csak elfelejtettnek tartják magukat.

Az egy évszázadon át domináns svéd szociáldemokratáknak most feladták a leckét,

és elemzők megjegyzik: nem tudtak választ találni arra a helyzetre, hogy a jólét növelésével és az ipari társadalom eltűnésével nem a munkahelyek és a dolgozói jogok védelmével kellene foglalkozniuk. Most így szinte bizonyosan arra számíthatnak, hogy a szeptember 9-i választásokon meredeken visszaesik a támogatottságuk.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kifakadt Kína leggazdagabb embere, nyíltan kritizálta a kormányt is

Kifakadt Kína leggazdagabb embere, nyíltan kritizálta a kormányt is

A kínai gazdaság egyik legbefolyásosabb szereplője és egyben Kína leggazdagabb embere, Zhong Shanshan, a Nongfu Springs italgyártó cég alapítója kemény kritikát fogalmazott meg az online vásárlási platformokkal, különösen a Pinduoduóval szemben. Zhong szerint ezek a platformok árháborút indítottak, amely számos vállalatot és iparágat károsított meg, miközben az ország gazdasági visszaeséssel küzd. A milliárdos üzletember a kínai kormányt is bírálta, amiért nem tett eleget a helyzet kezelésére - írta meg a CNN.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×