eur:
412.08
usd:
394.17
bux:
79942.94
2024. november 25. hétfő Katalin
Pozsony, 2018. március 14.Robert Fico szlovák miniszterelnök sajtótájékoztatót tart a pozsonyi kormánypalotában 2018. március 14-én. Fico bejelentette, hogy bizonyos feltételekkel kész lemondani a kormányfői tisztségről. Ezek a feltételek, hogy Andrej Kiska államfő elfogadja, hogy a választásokon győztes párt, az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) dönt a kormány összetételéről, elfogadja a miniszterelnök lemondását követően megalakuló kormányt, illetve szavatolja, hogy a hárompárti koalíció tovább működhessen. (MTIEPA/Jakub Gavlak)
Nyitókép: JAKUB GAVLAK

Robert Fico nem akar megszabadulni a hatalomtól

Magasabb szintű felelősségre vágyik a törvényhozásban Robert Fico szlovák exkormányfő, a kormánykoalíciós Smer elnöke – jelentette ki pártja közgyűlését követően. Fico jelenleg képviselőként foglal helyet a szlovák parlamentben. Úgy véli, Peter Pellegrini miniszterelnökkel nagy potenciállal bíró párost alkotnak.

A frakció munkájának koordinálása és a kormányjavaslatok összehangolása a törvényhozók kezdeményezéseivel – ezek Robert Fico célkitűzései.

„Nem kívánok csak úgy ott ülni a parlamentben, mint egy olyan képviselő, akinek ne lenne magasabb szintű felelőssége”

– szögezte le a Smer elnöke.

Michal Cirner politológus szerint az exkormányfő arra utalt, hogy átvehetné a Smer frakcióvezetői pozícióját, vagy akár a házelnök-helyettesi tisztségért is harcba szállhatna. A Smer közgyűlésének középpontjában azonban nem ez, hanem a párt alapszabályának módosítása állt. A jövőben a párt szűk, 15 fős elnöksége határoz majd a meghatározó kérdésekben, amelyben a pártelnökön és az alelnökökön túl az új belügyminiszter, Denisa Saková is helyet foglal. A legfelsőbb vezetésből viszont kiszorult Ján Richter munkaügyi miniszter. „A célunk olyan változtatások végrehajtása volt, amelyek által ez a szerv rugalmasabban képes reagálni a politikai kihívásokra” – indokolta a változásokat Robert Fico.

Hogy Fico az elnökség karcsúsításával pozíciójának megerősítésére törekszik-e, az Michal Cirner politológus szerint egyelőre kérdéses. Mint fogalmazott, az elnökségi tagok lojalitásának kérdésében sok múlik majd azon, hogy stagnálnak-e a párt preferenciái vagy, hogy megerősítést nyer-e, hogy az exkormányfő az egyetlen olyan személy, aki képes megőrizni pártja erejét.

Hogy a Smeren belüli hierarchiában Fico hol látja a saját, és hol Peter Pellegrini miniszterelnök helyét, azt jól jelképezi az a mondat, melyet a közgyűlést követően mondott.

„Megegyeztünk, hogy a kormányfőnek járnia kell a koalíciós tanácsba. Részese kell, hogy legyen azoknak a döntéseknek, amelyeket meghozunk”

– jelentette ki az ország kormányfőjéről a pártelnök.

Robert Fico mindemellett hangsúlyozta, hogy közte és Pellegrini közt teljes mértékű és kölcsönös a bizalom. „Ficóban dolgozik egyfajta sértettség, valamilyen szintű féltékenység. Ezek olyan emberi dolgok, melyeket a politikus sem tud levetkőzni. A Smer szeretne túlélni, továbbra is kormányozni szeretne, bár a számokat látva 2020 után erre nem sok az esélye. Addig viszont problémamentesen kell együtt dolgozniuk” – fogalmazott Zsoldos Ákos politikai elemző, aki nem várja Peter Pellegrini miniszterelnöktől, hogy a következő két évben lázadni fog vagy éles törésvonalakat hozna létre a Smerben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a béregyezségről: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

Így készül fel egy magyar mérnökiroda arra, ha a megbízója egy indiai vallást követő nagyvállalat

A CÉH zRt. már 35 éve az ország egyik vezető mérnökirodája. Az elmúlt években olyan projektek fűződnek a nevükhöz, mint a Mol Campus, a debreceni BMW gyár vagy a Bosch Campus komplex beruházása. A tervezés mellett projektmenedzsmenttel és hídtervezéssel foglalkoznak, számos ikonikus, az épített környezetet meghatározó épület vagy híd fűződik a nevükhöz. Az évek alatt azt is meg kellett tanulniuk, hogy hogyan lehet együttműködni egy olyan megbízóval, amelyik a vállalati működését az indiai vastu vallás elvei mentén határozza meg, de különleges kihívást jelentett három hazai kórházi projekt is, amellyel egyedülálló tapasztalatokat szereztek az egészségügyi szektorban. A Portfolio háromrészes videósorozatának első epizódjában Borbély Attila, a vállalat vezérigazgató-helyettese, tervezési igazgatója mutatja be a legnagyobb projekteket, a legérdekesebb megbízásokat és azt, hogy milyen irányba halad a globális mérnökszakma.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×