eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Csökkent a bizalom, nagy listát kap Merkel

Csökkent a bizalom, nagy listát kap Merkel

Berlinben az államfő csütörtökön este találkozik a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU), a Szociáldemokrata Párt (SPD) elnökével, hogy megvitassa velük, milyen lehetőség van a korábbi nagykoalíció fenntartására. Mind Frank-Walter Steinmeier államelnök, mind pedig Angela Merkel kancellár ellenzi az új választás megtartását, Martin Schulz SPD-vezetö viszont többször is a politikai patthelyzetből kivezető lehetőségként említette ezt.

A hét elején még úgy tűnt, hogy javultak a nagykoalíció folytatásának feltételei, ám miután a rákkeltéssel gyanúsított glifozát gyomirtószer uniós újraengedélyezését a német mezőgazdasági miniszter is megszavazta, a szociáldemokraták kétségbe vonták a további együttműködés lehetőségét. Ugyanis az agrárminiszter, aki a kizárólag Bajorországban működő Keresztényszociális Unió tagja, a glifozát betiltását sürgető szociáldemokrata környezetvédelmi miniszter véleményét figyelmen kívül hagyva támogatta a gyomirtó további használatát az EU tagállamainak brüsszeli ülésén, és ezzel durván megsértette egy koalíciós megállapodást, amelynek értelmében Németország képviselőjének tartózkodnia kell az uniós szavazásokon, ha a kormány tagjai az érintett kérdésben ellentétes álláspontra helyezkednek.

A kancellár emiatt ugyan élesen megrótta a minisztert, a SPD elnöke viszont már úgy vélte, hogy az ügy az együttműködési készség hiányára utal, és jelezte, hogy hosszú listával készül az elnöki palotában tartandó csütörtök esti, hárompárti tárgyalásra.

Schulz nem titkolta, hogy

  • nyugdíjemelést,
  • a nagy vagyonok megadóztatását,
  • a magán-egészségügyi biztosítás megszüntetését, valamint
  • a bevándorlási törvény előkészítését feltételnek tekinti a tényleges koalíciós tárgyalás megkezdésére.

Jól értesült források szerint az Európai Unió reformja is kulcsszerepet játszhat az egyeztetési megbeszéléseken.

Schulz ugyanis már utalt arra, hogy csak akkor folytatható a koalíciós együttműködés Angela Merkel vezetése alatt, ha az új kormány határozott lépéseket tesz az EU megerősítése felé. Politikai elemzők ebből azt a következtetést vonták le, hogy az SPD támogatja Emmanuel Macron francia államfő reformjavaslatait.

Macron ismételten síkra szállt az euróövezet integrációjának szorosabbra fűzése mellett, amely azonban közvetve a valutaegységen kívüli uniós országok háttérbe szorulásához és a kétsebességes Európa kialakulásához vezethet. Minderről a berlini elnöki palotában a ma esti tárgyaláson legfeljebb vázlatosan lesz szó, és ha sikerül is kellőképpen közelíteni a három párt álláspontjait, a nagykoalíciót célzó eszmecserék megkezdése a szociáldemokraták december elején esedékes kongresszusától függ.

Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×