eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Brit meghajlással indultak a Brexit-tárgyalások

Brit meghajlással indultak a Brexit-tárgyalások

Bár a Brexit-hívők örömmel fogadták, a brit sajtó szerint kemény pofonokra számíthat Nagy-Britannia az Európai Unióból való kilépéséről szóló és most már hivatalosan is megindult tárgyalásokon.

„Korai csapás a brit kormányra, mert a kereskedelmi tárgyalásokat októberre halasztották” – így kommentálta kedd reggel a londoni Esti Hírlap, vagyis az Evening Standard a hétfőn hivatalosan is megindult Brexit-tárgyalásokat.

A lap megemlíti, hogy London azt akarta, már a kilépési tárgyalások kezdetén téma legyen a kereskedelem ügye. A Guardian szerint

a brit kormány „meghajolt” az EU követelése előtt

és a „válással kapcsolatos pénzügyi számlát” is hajlandó rendezni a kereskedelmi tárgyalások előtt.

A britek által elfogadott menetrend része még továbbá a szigetországban élő EU-s és az uniós államokban élő brit állampolgárok státuszának rendezése.

Brit meghajlással indultak a Brexit-tárgyalások

A konzervatív – és Brexit-párti – Telegraph is „meghajlást” emleget a brit Brexit-miniszter, David Davis részéről, aki kedden már Spanyolországban tárgyal, hogy „hidakat építsen”. A megbeszéléseken ugyanakkor kényes téma a vitatott hovatartozású Gibraltár jövője is.

Davis korábban azzal fenyegetőzött, hogy „a nyár nagy vitája” lesz abból, ha az EU nem engedi, hogy azonnal meginduljanak a tárgyalások a kereskedelmi kérdésekről is.

A tárgyalásokat uniós oldalról vezető Michel Barnier ugyanakkor világossá tette,

London nincs abban a helyzetben, hogy meghatározza a menetrendet.

„Az Egyesült Királyság kérte, hogy kiléphessen, nem fordítva, így el kell fogadni a komoly következményeket”. „Most nem arra gondolok, hogy milyen engedményeket lehet tenni. 43 év alatt, türelemmel felépített kapcsolatot kell feloldanunk” – tette hozzá az egykori európai biztos.

Mindezközben Theresa May megosztott kabinetjének Brexit-párti miniszterei a korábbi szlogeneket ismételgették arról, hogy jó, baráti és stratégiai kapcsolatokra törekszenek majd – már nem EU-tagként – az unióval.

Philip Hammond, a kilépést ellenző pénzügyminiszter ugyanakkor – ellentmondva a keményvonalas Brexit-pártiaknak - egy kedd reggeli beszédében a londoni City képviselői előtt azt mondta: Nagy-Britanniának egy ideig még az európai vámunió tagjának kell maradnia.

Theresa May miniszterelnök csütörtökön tárja brüsszeli illetékesek elé, hogy mit is ajánl a brit kormány az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárok státuszának rendezésére.

Az ajánlatot „nagyvonalúnak” harangozták be,

és hivatalosan csak jövő hétfőn hozzák nyilvánosságra. A Guardian szerint azonban Brüsszelben sokan attól tartanak, hogy kevesebb lesz benne, mint amire számítottak.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×