eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Büntetik a távozó briteket?

Úgy tűnik, hogy a francia és a német kormányt nemcsak aggasztja, de bosszantja is, hogy Nagy-Britannia népe az Európai Unió elhagyása mellett döntött, és a londoni kormány ennek megfelelően elkezdte a kilépés előkészítését. Múlt héten Francois Holland francia elnök és Angela Merkel kancellár egyaránt azt hangoztatta, hogy a briteknek meg kell fizetniük a kilépésért. Megnehezíthetik, hogy London és az unió között mielőbb szabadkereskedelmi egyezmény szülessen.

A brit Brexit-miniszter, David Davis válaszolt arra, hogy a jelek szerint Párizs és Berlin keservessé igyekszik tenni Nagy-Britannia uniós kilépésének a folyamatát. Azt mondta: "Nem látom, hol a logika abban, hogy büntetni akarják az egyik legerősebb és leghűségesebb szövetségesüket." Merthogy a britek nem Európát kívánják elhagyni, csupán az Európai Uniót, amelynek a központosító elképzeléseivel nem értenek egyet.

Azt már megerősítette Theresa May brit miniszterelnök, hogy a szigetországban letelepedett uniós állampolgárok itt maradhatnak, és jogaikat is biztosítják, feltéve, hogy ugyanilyen jogokat kapnak az uniós európai országokban élő britek.

A bevándorlás és munkavállalás ügye mellett a szabadkereskedelem látszik a legfontosabbnak. Úgy hírlik, London a kilépés, tehát 2017 márciusa után is hozzá fog járulni befizetésekkel az unió költségeihez.

A kilépési népszavazás előtt nyomós érv volt, hogy Nagy-Britannia heti 350 millió fontsterlinget takarít meg a távozással, ami évi 5 milliárdot jelentene. De a szabadkereskedelem érdekében London hajlandó lenne ennek körülbelül a felét befizetni, ha nem is az unió költségvetésébe, mint eddig tette, hanem például a felzárkózási, tehát például Lengyelország vagy Magyarország uniós beilleszkedését segítő alapba.

Új fejlemény, hogy a szünet után beindult parlamenti munkát az ellenzéki Munkáspárt mindjárt azzal kezdené, hogy a Brexittel kapcsolatban 170 kérdésre kér választ. De még egy Brexit-támogató konzervatív képviselő is azt javasolta, hogy tartsanak a kérdésről háromnapos parlamenti vitát, jóllehet Theresa May miniszterelnök nem szívesen bocsátkozik adatok és lépések nyilvános megvitatásába.

A szabadkereskedelem körüli bizonytalanság közben meghozta káros hatását: a fontsterling értéke az 1980-as évek szintjére zuhant. Az angliai magyar vendégmunkások egy fontonként immár 70 forinttal kevesebbet küldhetnek haza.

Van néhány brit szakértő, aki szerint ez ösztönzően hathat a brit vállalatokra, mert a fontsterling túl volt értékelve.

Az exportnak és az idegenfogalomnak kedvez a gyenge font. A luxuscikkek olcsóbbá váltak a külföldi gazdagok számára, nyüzsögnek is a londoni luxusáruházakban, veszik az ékszereket, a méregdrága ruhákat és a horribilis árú bőrtáskákat. Már a női divat is igyekszik az arab ízlésnek megfelelni.

De a szigetország hagyományosan igen jelentős élelmiszer- és hajtóanyag importra szorul, ami egyszeriben nagyon drága lett. Ha ez inflációt okoz, Theresa Maynek politikai kihívásokkal kell szembenéznie.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×