eur:
410.03
usd:
390.96
bux:
79597.72
2024. november 25. hétfő Katalin

Dúl a vita a kereskedelmi megállapodásról

Berlinben a kancellár bejelentette, hogy a törvényhozás elé terjeszti az Európai Unió és Kanada között kidolgozott kereskedelmi megállapodás szövegét. Angela Merkel úgy fogalmazott, a parlament jóváhagyása nélkül a CETA néven ismert szerződés nem léphet életbe.

A meglehetősen heves vitában a kancellár a kedélyek csillapítására kijelentette, hogy megérti a brüsszeli Európai Bizottság álláspontját, amely a saját szakértőinek véleménye alapján határoz az uniós tagállamok és Kanada között létrejött kereskedelmi szerződés jogerőre emeléséről, de mivel nagy horderejű és igencsak vitatott politikai témáról van szó, semmi esetre sem lehet mellőzni a nemzeti parlamentek véleményének kikérését. Ezért a CETA megállapodás csak akkor lép életbe, ha a berlini törvényhozás is megszavazta.

Angela Merkel előtt a berlini koalícióban résztvevő Szociáldemokrata Párt vezetője, Sigmar Gabriel gazdasági miniszter is hangoztatta, hogy a képviselőház beleegyezése nélkül szó sem lehet a megállapodás hatályba lépéséről.

Az ellenzéki Zöldpárt még ennél is messzebb ment, amikor szóvivője a tartományok megbízottaiból alakult felsőház szerepét betöltő Bundesrat jóváhagyását is feltételül szabta a CETA szentesítéséhez.

Az Európai Bizottság élén álló Jean-Claude Juncker viszont az unió jogrendjére hivatkozva leszögezte, hogy a kérdésben semmi szükség az EU tagállamok parlamentjeinek a bevonására és ezt a véleményt osztja a berlini koalícióban résztvevő kereszténypártok gazdasági szakértője is.

Joachim Pfeiffer szerint ugyanis Kanadával az Európai Bizottság olyan jog szellemében folytatott tárgyalásokat a kereskedelmi megállapodásról, amellyel korábban Németország is felruházta a Jean-Claude Juncker által vezetett Bizottságot, és ezért felesleges a témát képviselőházi szavazásra bocsátani.

Több vezető európai politikus azonban a britek kiválása miatt kialakult válságos helyzetben a tagállamok parlamentjeinek fokozottabb bevonását szorgalmazta, mert ezáltal a választópolgárok számára is áttekinthetőbbé válik egy olyan rendkívüli horderejű megállapodás, amely tartósan szabályozza majd az Európai Unió és Kanada kereskedelmét, egyben pedig példaként szolgálhat az Egyesült Államokkal kötendő, TTip névvel jelölt, hasonló célú szerződés számára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×