eur:
394.73
usd:
369.48
bux:
65324.09
2024. április 23. kedd Béla
Forradalmi technológia: kővé alakítják a széndioxidot

Forradalmi technológia: kővé alakítják a széndioxidot

A klímaváltozás elleni harc mérföldkövekének tartják, hogy egy Izlandon kipróbált technológiával biztonságosan tudják – kő formájában – a föld alá temetni a széndioxidot.

Az éghajlatváltozást fékező ötletek között gyakran hallani arról, hogy a föld alá kellene pumpálni az azt leginkább előidéző széndioxidot. Eddig azonban nem tudtak a szakemberek olyan megoldást felmutatni, amely garantálta volna, hogy a felszín alá került gáz egyszer ne szabadulna ki.

Izlandon most olcsóbb és biztonságosabbnak tűnő ötlettel álltak elő. Új kutatások szerint ha a szigeten található bazaltrétegek alá pumpálják a gázt, akkor felgyorsul a természetes folyamat: a széndioxid kölcsönhatásba lép azokkal az ásványokkal amelyekből mészkő alakul ki.

Az Izlandon dolgozó kutatókat is meglepte, hogy a gáz milyen gyorsan vált szilárd halmazállapotúvá – gyakorlatilag kővé. Több százezer év helyett mindössze két évet vett igénybe a folyamat.

A kutatásvezető Jürg Matter – az angliai Southampton Egyetem – professzora azt mondta: kezelnünk kell a növekvő széndioxid-emissziót, és eddig ez a legjobb módszer: kővé kell változtatnunk.

A projekt eredményeit csütörtökön publikálták a tekintélyes tudományos magazinban, a Science-ben.

Forradalmi technológia: kővé alakítják a széndioxidot

Matter azt mondta, hogy a széndioxid kivonását és tárolását megcélzó, angol rövidítéssel CCS-ként emlegetett technológia alkalmazását csak az fékezi, hogy a politikusok még nem álltak mögé.

„Készen áll, hogy bevessék. De miért nincs máris több száz ilyen projekt? Mert nem kap támogatást” – mondta Matter arra utalva, hogy a politikai vezetőknek „be kéne árazniuk” a szén-dioxidot.

Az izlandi projekt részeként évente több tízezer tonna széndioxidot tudnak a bazalt alá temetni. Izlandon kívül az amerikai Washington és Oregon államokban és Indiában is kísérleteznek a technikával.

Ami viszont komoly környezeti terhelést okoz, az az, hogy sok víz kell az alkalmazásához: minden eltemetett tonna szén-dioxid föld alá juttatásához 25 tonna vízre van szükség. A tengerparttal rendelkező országok előnyben vannak, mivel a kutatásvezető szerint tengervizet is fel lehet használni a folyamat során.

Matter ugyanakkor megjegyezte: Európa szárazföldi részein „le kell mondani” erről a technológiáról – Hollandiában és Németországban például a közvélemény ellenkezése fogadta az elképzelést.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
Berobbant a mesterséges intelligencia a vállalatok életébe, mindenki beszáll az AI-versenybe

Berobbant a mesterséges intelligencia a vállalatok életébe, mindenki beszáll az AI-versenybe

Az első számú globális megatrend lett a mesterséges intelligencia boom, ami alapjaiban ír át üzleti modelleket, diszruptálhat iparágakat és felborítja az eddigi játékszabályokat. Egy teljes konferencianapon keresztül azzal foglalkozunk az AI in Business c. rendezvényünkön, milyen változásokat hoz az AI az üzlet számára az egyes szektorokban és területeken. Mellébeszélés helyett üzleti stratégiákat, valós megoldásokat és use case-eket mutatnak be a témát ismerő tanácsadók, IT-beszállítók, és azok a vállalati vezetők, akik már aktívan keresik vagy már meg is találták az AI-ban rejlő üzleti lehetőségeket. A Portfolio AI in Business rendezvényéről ebben a cikkünkben számolunk be.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×