Infostart.hu
eur:
355.31
usd:
307.1
bux:
133707.24
2026. június 9. kedd Félix
Ölelkező pár a csillagos éjszakában.
Nyitókép: Getty Images/Daniel Garrido

Megtalálhatták az univerzumból érkező, furcsán ismétlődő jelek magyarázatát

A tudósok úgy vélik, hogy megfejtették az űrből érkező legrejtélyesebb és legerősebb jelek egyikének eredetét.

A kutatókat régóta foglalkoztatják a „hosszú periódusú rádiójelek” (LPT-k), olyan rejtélyes, mélyűri tranziens rádióforrások, amelyek szokatlanul hosszú – jellemzően 18 és 22 perc közötti – időközönként ismétlődnek. Sokáig nem értették, hogy a fizikai korlátok miatt ez hogyan lehetséges. Eddig csak körülbelül egy tucat ilyen jelet találtak, és az eredetük tisztázatlan.

Most ilyen, 1,4 óránként ismétlődő tempóban érkező erős rádióhullám- és röntgensugárzásokat vizsgáltak kutatók, akik szerint úgy tűnik, hogy ezek a galaxisunknak csak néhány távoli részéről származhatnak.

Eredményeik arra mutatnak, hogy most nemcsak a magyarázat van meg, hanem megtalálták a forrást: egy kicsi, sűrű csillagot (fehér törpét), amely anyagot vonz magához nagyobb és kevésbé sűrű társcsillagától. Az anyag spirálisan közeledik hozzá, és hozza létre a robbanásokat, amelyek nyomai eljutnak hozzánk.

„Most először sikerült meghatároznunk ezeknek a jeleknek az eredetét, megerősítve, hogy a forrás egy »kataklizmikus változó«, vagyis egy akkréciós fehér törpecsillag” – mondta Kovi Rose, a Sydney-i Egyetem PhD-hallgatója, a felfedezés vezetője.

A Nature Astronomy című folyóiratban megjelent tanulmányban ismertetett, ASKAP J1745−5051 jelű rendszer két csillagból áll, amelyek rendkívül közel keringenek egymás körül. Kölcsönhatásuk során az egyik csillag anyaga felmelegszik és röntgensugarakat bocsát ki, a két csillag mágneses mezeje pedig szabályos rádiókitöréseket hoz létre.

Korábban a kutatók azt gondolták, hogy a robbanások lassan forgó neutroncsillagokból, úgynevezett pulzárokból származnak. Az újabb kutatások azonban arra utalnak, hogy az ilyen lassan forgó csillagok nem lehetnek képesek ilyen jeleket produkálni.

Címlapról ajánljuk
Totyik Tamás: a pedagógusok teljesítményértékelése felesleges bürokratikus rendszer volt

Totyik Tamás: a pedagógusok teljesítményértékelése felesleges bürokratikus rendszer volt

A Pedagógusok Szakszervezete üdvözli, hogy az oktatási és gyermekügyi miniszter megszüntetné a jelenlegi formájában a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerét. A szervezet elnöke, Totyik Tamás az InfoRádióban azt mondta, a rendszer jelentős pluszterheket rótt a pedagógusokra, ráadásul szerinte az előző kormány még csak a a forrását sem biztosította a költségvetésben a teljesítményértékeléseknek.

Magyar Péter viszonválasza: Vitnyéden akart a Fidesz-kormány migránstábort építeni

A kormányfő erről napirend előtti felszólalását követően, az ellenzéki felszólalásokra adott viszonválaszában beszélt, amelyben Gulyás Gergely felé fordulva megerősítette: az emberek az Európai Ügyészséghez csatlakozásra adtak felhatalmazást, valószínűleg azért, mert a Polt Péter-féle fideszes ügyészségből elegük volt.
inforadio
ARÉNA
2026.07.09. csütörtök, 18:00
Grexa Liliana
ukrán nemzetiségi szószóló
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×