eur:
399.12
usd:
366.89
bux:
87872.68
2025. március 16. vasárnap Henrietta
18 éven felülieknek
Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek.

Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot
Suffering little girl with a bad cold or seasonal flu. Beautiful kid coughing while wrapped in a blanket
Nyitókép: Antonio_Diaz/Getty Images

Bordatöréshez vagy halálhoz vezető fuldoklás – iszonyú szenvedést okozhat a szamárköhögés

Nemcsak az oltatlan csecsemőket, de az 50 év körülieket és a 65 év felettieket is jellemzően érinti a szamárköhögés, amely ismét felfutóban van Magyarországon. Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének tanácsadó elnöke fontos tudnivalókat osztott meg az InfoRádióban.

Nemcsak a gyerekeket, a felnőtteket is érinti most a szamárköhögés, utóbbiak közül különösen az 50 év körülieket, illetve még inkább a 65 év felettieket; a gyerekek közül pedig az oltatlan csecsemők vannak a legnagyobb veszélyben úgy, hogy egyébként "ez az egyik legfertőzőbb, életveszélyes és védőoltással megelőzhető betegség" – fogalmazott az InfoRádióban Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének tanácsadó elnöke.

Magyarországon korábban évente átlagosan 20-30 közötti esetszám volt, de ez tavaly bőven ezer fölé szaladt, pedig ez a betegség korábban szinte csak "behurcolt esetként" volt jelen, hosszú éveken át, egész Európában.

A tünetekről szólva elmondta, nagyon eltérők betegenként attól függően, hogy valaki be van-e már oltva, illetve hogy milyen idős.

"A csecsemők, akik egy-két hónaposak, és nem kapták még meg a védőoltásaikat, védtelenek. Az ő esetükben nagyon súlyos tünetekkel jelentkezik, nem ritkán lélegeztetőgépre kerülnek, nagyon súlyos köhögési rohamokkal, a tüdő egy részének összeesésével, tüdőgyulladással, légszomjjal. A klasszikus szamárköhögésnél ezeket a nagyon erős köhögési rohamokat úgy írják le, hogy olyan mértékben erőlteti a köhögést a beteg csecsemő, hogy nem tud levegőt venni, folyamatos kilégzésben van, és

ezek olyan erős görcsöket okozhatnak, hogy akár bordatörésig fokozódhat a köhögés"

– mutatott rá.

Nem ismerhető fel szerinte az elején, hiszen sima náthának tűnhet az első egy-két napban. "Nagyon hirtelen romlik a babák állapota, szinte egyik pillanatról a másikra leállhat a légzése, ezért is nagyon fontos időben felismerni. Sajnos az elmúlt évben több csecsemőt el is veszítettünk" – figyelmeztetett.

Akik már megkapták a védőoltásukat, részben vagy egészében oltottak, az ő esetükben jelentkezhet teljesen másmilyen tünetekkel is a szamárköhögés, és egyáltalán nem biztos, hogy tipikusak a tünetek. Általában három szakasz van:

  1. lappangás, tünet nélkül
  2. egy-két hét nátha, hurutos tavaszi vagy őszi megfázás, ehhez hasonló tünetek
  3. köhögési rohamok, először csak éjszakánként, majd nappal is.

Kamasz fiataloknál Havasi Katalin találkozott olyannal is, akinek teljesen jó volt az általános állapota, és fizikális vizsgálattal semmilyen eltérés nem látszott, de amikor két héten keresztül panaszkodott a fiatal arra, hogy éjszaka nem tud aludni, mert annyira erős köhögési rohamai vannak, akkor nézték meg, és derült ki, hogy szamárköhögés van a panaszai hátterében.

"Nagyon tünetszegény lehet azoknál, akik viszonylag frissen oltottak, és az idős, legyengült immunrendszerű, már nagyon régen oltott felnőtteknél szintén nem múló, kínzó köhögési rohamok vethetik fel a gyanúját ennek a betegségnek" – folytatta Havasi Katalin.

Oltott felnőtteknél azt javasolja, hogy tízévente újítsák meg a védőoltást, főleg a gyengébb immunrendszerű idősebb embereknek érdemes szerinte megfontolni ezt.

"Ha felmerül a baktérium okozta betegség gyanúja, célzott antibiotikumos kezeléssel nagyon gyorsan és szépen gyógyul. Aki tudja, hogy ilyen fertőzése van – még ha enyhe lefolyású is –, addig, amíg az antibiotikumot szedi, és ameddig nem gyógyul meg, ne menjen csecsemők és idős emberek közelébe, lehetőleg maradjon otthon pár napot, így nem adja tovább a fertőzést" – tanácsolta a gyermekorvos.

A csecsemőknek az első két hónapban nincs védettségük, oltást sem kaphatnak, de erősen javasolja, hogy a babát váró kismamák akár már a terhesség tervezésekor, de mindenképpen a szülés várható időpontja előtt legalább egy hónappal vegyék fel a védőoltást, hiszen egyrészt a méhlepényen keresztül átadják a babának az ellenanyagok egy részét, másrészt az anyatejjel is védhetők a csecsemők.

"A gyerekek 2-4 hónaposan megkapják a védőoltást, utána már nekik is erős saját védettségük lesz, és sokkal kevésbé lesznek kitéve a fertőzéseknek" – mondta Havasi Katalin.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A klímaváltozás miatt lépnek a biztosítók: a veszélyes helyeken magasabb lesz a díj

A klímaváltozás miatt lépnek a biztosítók: a veszélyes helyeken magasabb lesz a díj

Los Angelesben hónapokkal a tűzvész előtt a biztosítók a magas kockázat miatt felmondták az ingatlanok tűzkárbiztosítását. Kaliforniában hurrikánra nem lehet biztosítást kötni, megfizethetetlen lenne. E példákkal illusztrálta az InfoRádióban Szikszai József, a Generali kárrendezési igazgatója, milyen hatása van a klímaváltozásnak a biztosítási piacra.

A Liverpool elveszítette a Ligakupa döntőjét

A Liverpool – elsősorban gyenge támadójátéka miatt – 2-1-re kikapott a végig agresszíven, erőteljesen és gyorsan játszó Newcastle Unitedtől. Chiesa szépítő gólja túl későn esett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.17. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×