eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Ez a felfedezése átírhatja a földi élet történetét

Különleges fémes göröngyökre bukkantak kutatók a Csendes-óceán mélyen, amelyek oxigént állítanak elő. A felfedezés teljesen átírhatja a földi élet kialakulásnak eddigi teóriáját, és új alapokra helyezheti a Földön kívüli élet utáni kutatást is.

A Csendes-óceán négy kilométeres mélységében egy olyan ércre bukkantak, amely oxigént állít elő, miközben csaknem annyi elektromosságot ad le, mint egy ceruzaelem. A felfedezés jelentőségét Pálfy József, az ELTE Földtani Tanszékének egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja foglalta össze az InfoRádióban.

„A légköri vízpára bontása mellett lehetett egy olyan másik folyamat, ami a mélytengerekben játszódik le, és amiről eddig halvány fogalmunk se volt, hogy egyáltalán ilyen létezik” – fogalmazott a szakértő. Mint mondta, a kutatók olyan területre merültek alá, ahol az óceánfeneket fémtartalmú gumók borítják, és azt találták, hogy az oxigénszint nem csökken, hanem nő. Bár ilyet már 2013-ban is észleltek, akkor úgy gondolták, hogy elromlottak a berendezések. "Most, hogy már bizonyítást nyert a jelenség, már csak meg kellene értenünk" – tette hozzá.

Ennek kulcsa vélhetően magukban a fémtartalmú gumókban van; valahogy úgy viselkednek, mint az egyszerű ceruzaelem: elektromos töltés van a felületükön, és ez végzi el a vízmolekula bontását hidrogénre és oxigénre – magyarázta az egyetemi tanár. „Ezt az oxigénforrást nevezeték el sötét oxigénnek.”

Mindez alapjaiban változtathatja meg a földi élet kialakulásáról vallott eddigi tudományos álláspontokat.

„Úgy tűnik, hogy van egy oxigénforrásunk a vízben, az ősóceánban, ami az élet keletkezésének a helyszíne lehetett. És persze ha a földönkívüli élet eredetét kutatjuk, akkor hasonló folyamatok esetleg más vízzel és óceánnal ellátott bolygókon is végbemehettek, tehát a Földön kívüli élet kutatása szempontjából is releváns ez az új felfedezés” – emelte ki az MTA rendes tagja.

Nicholas Owens, a Nature Geoscience folyóiratban megjelent tanulmány szerzője szerint mindez azt jelenti, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a földi élet a szárazföldön alakult ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×