eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
A kolozsvári Fő téren álló Mátyás-szobor 2020. június 22-én. A Mátyás király-emlékmű Fadrusz János leghíresebb alkotása, amelyet 1902. október 12-én délelőtt tíz órakor avattak fel.
Nyitókép: MTI/Kiss Gábor

Sikerült meghatározni a Hunyadi család DNS-ét

Kásler Miklós a Magyarságkutató Intézet főigazgatója a Facebook oldalán ismét közzétette a Hunyadi család genomjának meghatározásáról szóló hírt annak kapcsán, hogy egy újabb nemzetközi tudományos fórumon is közlésre került a tudományos kutatás eredménye.

Mint ismeretes a kutatás fő eredménye, hogy genetikailag sikeresen azonosították a Hunyadiak utolsó két férfi leszármazottját - írja az fmc.hu.

Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója jelentette be a hírt közösségi oldalán. A professzor arról is beszámolt, hogy mindketten az E1b1b1a1b1a6a1c~ Y kromoszómás haplocsoportba tartoznak, amely széles eurázsiai elterjedtséget mutat.

"Az apa-fiú genetikai kapcsolatot klasszikus STR-módszerekkel és teljes genom adatokkal is megerősítették. A genomadatokból PCA-analízist, Unsupervised Admixture és f3-outgroup vizsgálatot végeztek el" – számolt be a kutatás részleteiről Kásler Miklós.

A bejegyzésből az is kiderült, hogy minden genomanalízis rámutatott arra, hogy a Corvinok ősi európai genom összetételűek, azaz legmagasabb genetikai hasonlóságot az európai neolit mintákkal (mely népek szintén a Kárpát-medencéből eredeztethetőek) és az ősi magyarországi neolit és rézkori mintákkal mutattak, úgy, mint a Kőrös kultúrából (Kr.e. 6000-5500), az Alföldi Vonaldíszes Kerámia Kultúrából (Kr.e. 5500-5000), a dunántúli Lengyel-kultúrából (Kr.e. 5000-4400) vagy a Bodrogkeresztúr-kultúrából (Kr.e. 4000-3600) származó minták.

A nemzetközi tanulmány szerzői között van a Szent István Király Múzeum történésze, Teiszler Éva is.

Kásler Miklós arra is kitért, hogy az azonosított haplocsoport széles eurázsiai elterjedését támasztja alá a jelenleg leírt két legközelebbi archaikus minta is: egy a középkori Szardíniából és egy, az Otrar-Karatau kultúrához tartozó minta a vaskori kazah sztyeppéről.

Ahogyan azt részletesen is ismertette a Magyarságkutató Intézet főigazgatója, az azonos főcsoportba tartozó minták a Kárpát-medence területéről a következők: egy avar kori minta (Kr. u. 650-675), egy elit honfoglalás kori minta (Kr. u. 895-950) és egy középkori magyar nemes mintája.

Az is kiderült a vizsgálatok során, hogy Corvin Kristóf a ritka, sporadikusan előforduló T2c1+146 anyai mitokondriális haplocsoportba tartozik, ami a Mediterráneumban a leggyakoribb. Azt is megállapították, hogy édesapja pedig a T2b csoportba tartozik. Erről szintén tudott, hogy Eurázsia-szerte elterjedt. Fontos, hogy mindkét anyai vonal genetikai eredete összeegyeztethető az édesanyák történeti adatokból ismert származásával.

"A kutatás fő eredménye, hogy genetikailag sikeresen azonosítottuk a Hunyadiak utolsó két férfi leszármazottját. Így a publikációban leírt adatok alapján archeogenetikai vizsgálatokkal azonosíthatóvá váltak a Hunyadi-ház felmenőinek, például Hunyadi Mátyásnak a maradványai is"

– zárult a bejelentés.

Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×