eur:
408.12
usd:
375.15
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
napkitörés
Nyitókép: NASA Goddard Space Flight Center

Csillagász a napkitörésekről: nem létezik űridőjárási előrejelzés

Néhány napon belül már a második erős napkitörést észlelték a Föld körül keringő műholdak.

Arról kérdeztük Kiss László csillagászt, akadémikust, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatóját, hogy mennyire szokatlan ez az erős aktivitás a Naptól.

„Az elmúlt években a naptevékenységi minimum környékén jártunk, most közeledünk egy naptevékenységi maximum felé, ami majd 2025-ben lesz várható. Egyrészt lehet látni azt, hogy egyre szebben jönnek a nagy napfoltok, és hozzájuk kapcsolódóan a kitörések. Szerdán és csütörtökön is magyar idő szerint a reggeli órákban volt egy-egy nagy kitörés, az egyik a napkorong peremén túl, a másik meg pont

egy olyan nagy napfoltcsoportnál, amit most jó szűrőkkel bíró emberek akár szabad szemmel is megpillanthatnak”

– adott gyors betekintést a jelenség magyarázatába Kiss László, egyszersmind figyelmeztetve a nem megfelelő szűrőkkel folytatott Nap-vizsgálat veszélyére.

Egy nagy napfoltcsoport épp felénk fordul, ott volt csütörtökön egy nagy kitörés, amit kilökődés követett, ez két-három nappal később ér ide.

A csillagász szerint a Nap tevékenységei nem pontosan kiszámíthatók.

„A Föld körül keringő űreszközeink, beleértve például Nemzetközi Űrállomást is, nagyon erőteljesen megérzik, hogy ha a Nap aktívabb és jönnek a kitörések nyomán ideérkező töltött részecskék. Mágneses viharok idején a magaslégkör, a fölsőlégkör, az űr határa, ott a Kármán-vonalon túl másképp változik, másképp reagál, másképp kell módosítani a pályákat, és sajnos nem tekinthető tökéletes óraműnek a Nap. 11 évente van erőteljes aktivitás, azt tudjuk. Azt, hogy jönnek-mennek a foltok, akár egy-két hónapig simán látszik egy-egy nagy foltcsoport, azt is tudjuk, de az, hogy mikor jön egy ilyen kitörés, aztán egy koronakidobódás, azt sajnos nem tudjuk előrejelezni” – mondta a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója.

Sokan foglalkoznak a problémával, a NASA és az ESA számára is nagyon magas prioritású terület ez – mondta Kiss László –, de egyelőre csak statisztikusan, a múltban történt események alapján próbálják megjósolni ezeknek a jelenségeknek az eloszlását. Az ezeket a jelenséget megelőző prekurzor eseményeket ismerik, de a konklúzió egyelőre ez: „nem működik valódi űridőjárási előrejelzés ebből a szempontból”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×