eur:
411.37
usd:
392.44
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Novák Zita diplomás ápolónő oltáshoz előkészíti a kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcinát a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban kialakított oltóponton 2021. április 26-án.
Nyitókép: MTI/Vajda János

A nők szervezete valóban erősebben reagálhat az oltásra is

A koronavírus elleni oltás beadása után tapasztalt mellékhatások terén is különbségek tapasztalhatók a két nem között: sokkal több nő számol be ezekről, mint férfi.

Mindenekelőtt fontos tisztázni: teljesen normális jelenség, hogy az oltás felvétele után az ember mellékhatásokat tapasztal, amelyek a szervezetben lezajló immunreakció velejárói. Norvégiában ugyanakkor feltűnt a szakembereknek, hogy jóval több nő jelent ilyeneket, mint férfi – az arány nem csak számokban volt magasabb, de akkor is, ha az adatokat tisztították aszerint, hogy százalékosan mennyivel több nő kapott oltást, mint férfi. 5635 esetben jelentettek potenciális mellékhatást, amiből 4684 érkezett nőktől – írja a MedicalXpress.

Az északi adatok illeszkednek ahhoz, amit Amerikában az első 13,7 millió oltás badása után tapasztaltak. A járványügyi hivatal, a CDC azt találta, hogy miközben az oltások 60 százalékát kapták nők, a mellékhatások 80 százalékát jelentették.

A súlyos mellékhatások is a nőket érintik nagyobb számban:

a CDC nyilvántartása szerint a Moderna oltása után kialakuló anafilaxiás sokk mind a 19 érintettje nő, míg a Pfizer vakcinájának felvétele után 47 esetben tapasztalt anafilaxiás sokk három kivétellel szintén csak nőket érintett. Az európai gyógyszerengedélyeztetési ügynökség, az EMA szerint az AstraZeneca oltását követően kialakuló vérrögösödés problémája is főként 60 év alatti nőket érint.

Lehetséges lenne egy olyan magyarázat is, hogy a nők hajlamosabbak jelenteni ezeket, de a valóság ennél összetettebb, és mint az a fenti, súlyosabb esetekből is kiderül, nem is tűnik megalapozottnak.

Sabra Klein, a Johns Hopkins Egyetem mikrobiológus-immunológusa szerint a nemek közt a koronavírus elleni oltás mellékhatásai kapcsán tapasztalt különbség ugyanazt mutatja, amit korábban más vakcinák kapcsán is tapasztaltak már. A

nők és a lányok erősebb immunválasszal reagálnak a vakcinákra:

a fiatalok szervezete eleve erőteljesebben reagál, a nők immunrendszere pedig hamarabb áll csatasorba, mint a férfiaké.

Gunnveig Grødeland oslói immunológus szerint a nők szervezetében az antitestes és a sejtes immunválasz is erőteljesebb egy fertőzést követően, mint a férfiakéban. Ez hasznos, amikor le kell győzni egy betegséget, de az autoimmun válaszok révén van hátránya is – ez lehet annak a magyarázata is, hogy nőknél gyakrabban fordulnak elő autoimmun betegségek, mint férfiaknál.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×