eur:
411.24
usd:
393
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: NASA

Kiderült egy furcsaság a Mars-expedícióról

A NASA korábbi marsjárói a Wind River rendszerrel működtek, de a nemrég landolt Perseverance már nem csak ezt használja.

Azzal, hogy a Perseverance nemrég sikeres landolást hajtott végre a Marson, most először a Linux operációs rendszer is eljutott a vörös bolygóra. Ez úgy vált lehetségessé, hogy a marsjárón lévő eszközt, az Ingenuity nevű drónt éppen ez a szoftver működteti.

Minderről egy interjúban meséltek, amelyet a NASA egyik mérnöke, Tim Canham adott az IEEE Spectrumnak – írja a Hvg.hu. A különös részlet a PCMag figyelmét is felkeltette, amely ezután e-mailben érdeklődött Canhamnél. Az informatikai magazin arra volt kíváncsi: valóban ez lenne-e az első alkalom, amikor a NASA a Linuxot is magával vitte a vörös bolygóra. Canham erre úgy felelt:

nincs tudomása róla, hogy a szakemberek korábbi Mars-küldetések alkalmával is a nyílt forráskódú szoftvert használták volna.

A választás azért esett erre a szoftverre, mert a helikoptert a fejlett okostelefonokhoz kitalált Qualcomm Snapdragon 801 hajtja. A processzor azonban nem volt kompatibilis a VxWorksszel, így a NASA-nak új rendszer után kellett néznie. Ekkor jött a képbe a Linux, amely Canham szerint egyértelműen remek döntésnek bizonyult.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×