eur:
408.55
usd:
375.28
bux:
74036.8
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Kései lehet a fellépés az oltásellenesekkel szemben

Az oltásellenesek kedvenc platformja, a Facebook több, a mozgalomhoz kötődő oldalt távolított el a közelmúltban, ez azonban nem fogja megakadályozni azt, hogy a vakcinát ellenzők megtalálják a meggyőzhető internetezőket.

Több százezres követőtáborral rendelkező, oltásellenes Facebook-oldalakat kapcsolt le a közelmúltban a közösségi oldal: a The HighWire nevű online showműsor ellen azért léptek fel, mert műsorvezetője, Del BigTree relativizálta a koronavírus-járvány súlyosságát, míg Larry Cook privát csoportja, a Stop Mandatory Vaccination a QAnon összeesküvés-elméleteinek terjesztése miatt tűnt el.

Szakemberek szerint ugyanakkor hiába törlik a nagy követőszámú oldalakat, mivel az azokat üzemeltetők már készülnek arra, hogy alternatív platformokon végezzék tovább tevékenységüket. Cook például a lekapcsolást megelőzően már tizenegy ilyen elérési lehetőséget promotált rendszeresen követőinek, hogy azok tudják, hova kell fordulniuk, amennyiben eltűnne csoportja, olvasható az NBC cikkében. Igaz, sokszor ez nem feltétlenül jelenti a "hívek" sikeres átvezetését az új oldalakra, amelyeket sokan nem is tudnak használni.

Győzelem vagy vereség?

Siker lenne akkor az oltásellenes propaganda fő szószólóinak eltüntetése a webről, vagy váratlan kudarc? Nehéz megítélni, mivel a dezinformációt kutatók és az oltásokat támogatók évek óta várták már, hogy a Facebook megtegye ezt, ugyanakkor az ellenpropaganda terjesztőinek öröksége tovább él. Egy friss kutatás szerint a koronavírus elleni oltásban való bizodalmat a kisebb, jól becsatornázott, az oltásellenes tartalmak felé csak a közelmúltban fordult Facebook-oldalak tudják a leghatékonyabban aláásni.

“Amit a koronavírus kapcsán tapasztaltunk, benne volt a levegőben már 2019 vége óta" - nyilatkozta Neil Johnson, a George Washington Egyetem internetes extremizmust kutató szakembere.

Nem bíznak az oltásban elegen

Egészségügyi szakemberek szerint kulcsfontosságú a koronavírus elleni oltással magas átoltottságot elérni: pontos adat erre nem létezik, de hatvan százalék körüli átoltottság már megfelelő lehet. Ez a szintű elfogadottság ugyanakkor nincsen meg Amerikában sem és hazánkban sem. A Euronews november közepi felmérése szerint a magyarok mindössze 17 százaléka adatná be biztosan magának az oltást, 36 százalék még nem döntött, 47 százalék pedig biztosan nem kér belőle.

Neil Johnson nyáron a Nature-ben közölt kutatótársaival közös cikket arról, hogy ennek a gyenge eredménynek a hátterében az oltásellenesség áll.

"Ez a tábor úgy nő, mint egy tumor"

- fogalmaz Johnson.

Megállapításaik szerint bár az oltásellenes csoportok taglétszáma kisebb, mint az oltáspártiaké, kommunikációjuk meggyőzőbb, érzelmesebb, sokszínűbb és ügyesebben terjesztik tanaikat a csoportokon kívül. Iskolai szülőközösségek, állatbarátok társulásai, jógázók vagy gasztrománok Facebook-csoportjai mind egyre többet kapcsolódnak oltásellenes tartalmakhoz.

A sztorik tovább élnek

A londoni Center for Countering Digital Hate nonprofit szervezet szerint a tavalyi év óta az oltásellenes csoportok nyolcmilliós követőtáborral gazdagodtak és elárasztották koronavírus elleni vakcinával kapcsolatos összeesküvés-elméletekkel a Facebookot, az Instagramot és egyéb platformokat is. A kormányellenes, libertariánus, New Age- és QAnon-csoportok lelkes segítőik voltak ebben.

Neil Johnson mindezek miatt nem tud igazán bizakodó lenne. Kutatásai szerint sokszor nem a legnagyobb taglétszámú csoportok a legügyesebb terjesztői e nézeteknek, a titkos csoportok pedig élhetnek tovább.

"Az oltásellenes közösség narratívákat, történetek ad tovább a követők támogatáára. Be vannak ágyazva a mainstream társadalomba, és ez az erősségük" - vélekedik.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×