eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay.com

Koronavírus: aki el van hízva, sokkal nagyobb eséllyel jut el a lélegeztetőgépig

Az elhízás és a mozgás hiánya is fokozza a súlyos koronavírus-betegség kockázatát - mondta az InfoRádiónak Bedros J. Róbert országos kórházfőparancsnok-helyettes, az Országos Obezitológiai Centrum vezetője. A lélegeztetőgépre tett betegek 90 százaléka volt túlsúlyos eddig.

A legnagyobb egészségügyi kockázatot a dohányzás, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a tüdőbetegség, a szív- és érrendszeri, valamint a krónikus betegségek mellett az elhízás jelenti – mondta az InfoRádióban Bedros J. Róbert.

"Az elhízottaknak nagyon oda kell figyelniük, hogy elkerüljék a koronavírus-fertőzést, mert ők sokkal nagyobb eséllyel szorulhatnak kórházi ellátásra és kerülhetnek lélegeztetőgépre, mint a normál testtömegűek. Egyébként

a súlyos fertőzés kockázatát a súlyos elhízás és a mozgáshiány is okozza.

Amikor Amerikába eljutott a vírus, akkor az ottani orvosok az olaszországi adatokra voltak felkészülve, és meglepetten tapasztalták, hogy fiatalabb emberek is kerültek bőven az intenzív osztályokra és lélegeztetőgépre is. Amikor ezt tudományosan vizsgálták, arra jutottak, hogy az amerikai felnőttek körében kiugró az elhízottak aránya, 40 százalék."

Az országos kórházfőparancsnok-helyettes arról is beszélt, hogy az elhízás miatt a lélegeztetésnél is számos nehézség jelentkezik. A két legfontosabb dolog, hogy

  1. az elhízott embernek magasabb hasűri nyomása van, emiatt a tüdőkapacitása beszűkül, hiszen a nagy has nyomja felfelé a rekeszeket
  2. a zsírszövettel terhelt mellkas nehezebben mozgatható a lélegeztetőgéppel.

Az Országos Obezitológiai Centrum vezetője hozzátette, hogy az extrém elhízás számos más betegség kiváltó oka is.

"A szív-, érrendszeri betegségek mellett a daganatos betegségeket és még sok mindent sorolhatnék; nagyon fontos, hogy ezeknek az extrém elhízott betegeknek a kezelése helyhez kötött,

a 200 kilogramm fölötti tömegű embereket már speciális teherbíró ágyakra, műtőasztalokra kell fektetni.

Ez nem mindenhol található meg, nálunk igen."

Bedros J. Róbert emlékeztetett arra, hog Magyarországon a felnőtt lakosság mintegy 30 százaléka elhízott, amivel a képzeletbeli dobogó harmadik helyét érdemeltük ki a világban.

"Egymáshoz mérve az elhízott koronavírusosok számát és a betegség lefolyásának súlyosságát az adatok azt támasztják alá, hogy az elhízottak lényegesen nagyobb veszélyben vannak. A lélegeztetőgépre kerültek 90 százaléka volt eddig erősen túlsúlyos."

Vagyis az elhízás súlyosságával arányosan növekszik a koronavírus-fertőzés súlyossága is – tette hozzá az országos kórházfőparancsnok-helyettes.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyarországon is szavazhatnak a román elnökre

Magyarországon is szavazhatnak a román elnökre

Romániában vasárnap belföldön is megkezdődött a szavazás az idei elnökválasztáson, amelyen az ország 19 millió választópolgára arról dönt, ki legyen az országot tíz éve vezető Klaus Iohannis államfő utódja.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Új gazdasági világrend körvonalazódik: ez vár ránk a „globális rendetlenség” korában

Új gazdasági világrend körvonalazódik: ez vár ránk a „globális rendetlenség” korában

A világ gazdasági rendje átalakulóban van, miközben az iparpolitika és a gazdasági biztonság új eszközei formálják a globális kapcsolatrendszereket. Az Egyesült Államok és az EU erőfeszítései a Kínától való függőség csökkentésére, valamint a geopolitikai feszültségek által felerősített protekcionizmus új törésvonalakat teremtenek az értékláncokban – írja a világgazdaságról szóló friss elemzésében a brüsszeli döntéshozatalban befolyásos Jacques Delors Intézet. A kutatás megoldásokat javasol a G20 tagországok számára az ellátási láncok diverzifikálására, a digitális tér biztonságának fokozására és a zöld átállás előmozdítására, miközben figyelmeztet az egyoldalú gazdasági intézkedések veszélyeire.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×