eur:
414.13
usd:
393.85
bux:
78189.93
2024. december 2. hétfő Melinda, Vivien
Nyitókép: Pixabay

Drámai adatok az európai időjárásról

A tavalyi volt a legmelegebb év Európában a rendszeres mérések kezdete óta - közölte a Föld napján az Európai Unió Copernicus Klímaváltozási Szolgálata (C3S).

Az egymást követő szélsőséges hőhullámok számos hőmérsékleti rekordot megdöntöttek, a magas átlaghőmérséklet és a nyári hőhullámok szárazságot okoztak Dél-Európa jelentős részein, miközben a sarkvidéki területek hőmérséklete csaknem egy egész Celsius-fokkal meghaladta a szokásosat - közölte a műholdas figyelőszolgálat, amely

az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedésével magyarázza a jelenséget.

A C3S adatai szerint az elmúlt öt év hőmérséklete 2 Celsius-fokkal haladta meg Európában a 19. század második felére jellemző értéket, a kontinens eddigi legmelegebb 12 évéből 11-et jegyeztek fel 2000 óta.

Európa egyes részein bizonyos időszakokban 4 fokkal is melegebb voltak a sokévi átlagnál,

a júniusi és júliusi hőhullámok pedig hőmérsékleti rekordokat döntöttek meg szerte Franciaországban, Németországban, Belgiumban, Hollandiában és Nagy-Britanniában.

Világméretekben 2019 a második legmelegebb év volt 2016 mögött, de csak azért, mert abban az évben kivételesen erősen éreztette hatását a El Nino nevű meleg légköri jelenség a Csendes-óceán térségében.

A felmelegedés folytatódni látszik Európában ebben az évben is, a műholdas megfigyelőrendszer 2019 decembere és 2020 februárja közti adatai szerint az elmúlt tél volt a legenyhébb a kontinensen a feljegyzések kezdete óta.

A Copernicus szakemberei szerint 2019-ben tovább nőtt és évmilliók óta nem látott szintet ért el a légkörben az üvegházhatású gázok, köztük a szén-dioxid és a metán koncentrációja.

Címlapról ajánljuk
Váratlanul Kijevbe érkezett Olaf Scholz, nagy bejelentéssel kezdte látogatását

Váratlanul Kijevbe érkezett Olaf Scholz, nagy bejelentéssel kezdte látogatását

Rendkívüli, előre be nem jelentett látogatásra érkezett hétfő reggel Kijevbe a német kancellár. A vizit meglepetést okozott a német média számára is, azzal kapcsolatban azonban szinte tejes a "konszenzus", hogy az ukrajnai háború immár a februári német parlamenti választások egyik legfőbb kampánytémájává vált.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Drámai koronavírus-jelentés érkezett: szörnyű hatásai vannak a fertőzésnek az emberi agyra

Drámai koronavírus-jelentés érkezett: szörnyű hatásai vannak a fertőzésnek az emberi agyra

Egy friss kutatás szerint a koronavírus fertőzésért felelős tüskefehérjék hosszan jelen maradnak az emberi agyban a fertőzést követően, amely magyarázatot adhat a hosszú Covid-19 neurológiai tüneteire. A müncheni Helmholtz és Lajos–Miksa Egyetem kutatói által végzett vizsgálat kimutatta, hogy a vírus tüskefehérjéje akár négy évig is megmaradhat a központi idegrendszer védőrétegét jelentő agyhártyában és a koponya csontvelőjében. A szakemberek szerint ezzel a fertőzés több évvel öregítheti az emberi agyat és növelheti a neurodegeneratív betegségek kockázatát is - közölte a Medical Xpress.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×