Magyarország hagyományosan jól szerepel az évente megrendezett matematikai olimpiákon. Ha pedig az 1959 óta megszerzett egyéni és csapataranyérmek számát tekintjük, akkor kifejezetten büszkék lehetünk az elért eredményekre. Összesítésben ugyanis a negyedik helyen áll Magyarország. A magyar csapat 2018-ig 58 olimpián vett részt, ahol összesen: 81 arany-, 164 ezüst-, 97 bronzérmet és 10 dicséretet szerzett a 384 versenyző - írta egy látványos animált statisztika alapján a Qubit.hu.
A hetvenes évekig csak a szovjet blokk és béketábor országai vettek részt a matematikai olimpiákon, a többi ország csak később csatlakozott. 1961-ben, 1970-ben és 1982-ben Magyarország rendezhette meg a versenyt.
Érdekesség, hogy
1962 óta nem volt olyan év, hogy a Budapesti Fazekas Mihály gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumból ne jutott volna ki legalább egy csapattag Magyarország képviseletében az olimpiára.
A hatvanas években pedig a legeredményesebb magyar versenyzők Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia mai elnöke, illetve Pelikán József, az ELTE nyugalmazott adjunktusa voltak, négy év alatt 3-3 arany, és egy ezüstérmet nyertek. Pelikán József egyébként 2003 és 2010 között az olimpia szervezését irányító nemzetközi testület, az Advisory Board elnöke volt.
Magyarország hatvanas években masszívan vezetett az egyéni aranyérmek számát tekintve, de még a nyolcvanas és kielncvenes években is a második helyen állt összesítésben, egészen 2002-ig, amíg a kínaiak meg nem előztek minket. Napjainkra az olimpiák kezdetétől elnyert összes aranyérmet tekintve a negyedik helyen állunk 81 éremmel Kína 159, az Egyesült Államok 130, Oroszország 99 medalionja mögött. Csapatversenyben már korábban elvesztettük a vezető pozíciónkat.
További érdekesség, hogy Észak-Korea az egyetlen állam, amelyet kétszer is kizártak csalás miatt a versenyből: először 1991-ben, majd 2010-ben is.