eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pixabay

Hatalmasat dobtak a Google kutatói, megfogták az időt és összenyomták

Elérték a kvantumfölényt, erről a Nature folyóiratban közöltek cikket. Egy olyan kvantumszámítógépet fejlesztettek, amely állításuk szerint egy hagyományos gép által 10 ezer évig elvégzett számítással 200 másodperc alatt végez.

A Nature cikkre reagálva a konkurens IBM azt állítja, hogy nem is adtak annyira bonyolult feladatot a kifejlesztett kvantumgépnek a Google szakemberei, szerintük ezt a feladványt tízezer év helyett kettő és fél év alatt ki tudta volna számolni egy hagyományos számítógép, bár a Google gépe akkor is 200 másodperc alatt végzett a munkával.

Imre Sándor, a Budapesti Műszaki Egyetem Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék vezetője az InfoRádiónak azt mondta, szerinte elbeszél egymás mellett a két számítás technikai óriásvállalat.

Nem az a kérdés, hogy egy műveletet mennyi idő alatt csinálunk meg, hanem az hogy ha kétszer akkora, kétszer olyan bonyolult feladatot adunk egy gépnek, akkor a berendezés kétszer annyi ideig számol-e, vagy ennél kedvezőbb a dolog.

Ez az, ami igazából most még kérdés, vagyis az, hogy ha növeljük a feladat méretét, akkor a sebesség hogy változik.

Imre Sándor úgy véli, számítástechnikai áttörés küszöbén áll a világ.

"Annak alapján, ami a Nature-ben megjelent, úgy tűnik, hogy ez valóban egy párhuzamos számításokat végző gépezet. Nagyon ígéretes az, amit leírtak, és valóban ott vagyunk a kvantum-felsőbbrendűség kapujában" - fogalmazott a szakember, de mint mondta, azt, hogy ez ezzel a géppel valóban megvalósult-e, ez a kvantumfölény, még nem lehet megítélni, arra még várni kell néhány publikációt és eredményt.

Ugyanakkor az, hogy egyre többet beszélnek, egyre többet publikálnak erről, az mégiscsak azt mutatja, hogy nagyon forr a világ, és nagyon közel vagyunk az áttöréshez

- mondta Imre Sándor. A BME tanszékvezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy a kvantumszámítógépek alkalmazásánál a kulcskérdés, az adatbiztonság.

Azt hisszük, hogy titkosítva elküldtünk egy üzenetet, de ha valakinek van egy nagyon gyors gépe, akkor meg tudja azt fejteni. Ma a biztonságot általában azzal a feltételezéssel alkalmazzák, hogy a jelenlegi gépeink mennyi idő alatt tudnák feltörni - mondta a BME tanszékvezetője.

"Itt van egy gép, aminek nem 10 évig tart kiszámolni valamit, hanem két percig, akkor nagyon átrendeződik ez a világ is. Nyilván ilyen gépeket nagyon nagy cégek vagy nagyon erős gazdaságú államok tudnak fejleszteni,

elég komoly felelősség, hogy utána mire használják.

Imre Sándor arra számít, hogy az igazán erős titkosszolgálatok használni fognak ilyen gépeket, amikor mi még erről nem is nagyon fogunk tudni.

A tanszékvezető hozzátette, a kvantumszámítógépek a jövőben segíthetik a mostaninál jóval pontosabb időjárás-jelentések megalkotását, a hosszútávú modelleket és a klímatörekvéseket is előremozdíthatják azzal, hogy optimalizálják a szállítási hálózatokat, a globális teherforgalmat földön, vízen és a levegőben

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×