eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Digital transformation concept. Binary code. Programming. Quantum computer.
Nyitókép: metamorworks/Getty Images

Közelebb került az áttöréshez a számítástechnika világa

Elérhető közelségbe került a kvantumfölény.

Az IBM arról számolt be hétfőn, hogy meg tudta duplázni a kvantumprocesszorokban található qubitek számát, és ezzel elérhető közelségbe került az úgynevezett kvantumfölény megvalósítása. Ha ezt sikerülne elérni, akkor meg lehetne haladni a számítástechnika jelenleg elképzelhető teljesítményének határai - írta a Protocol beszámolója alapján a Portfolio.

A kvantumfölény a hagyományos számítástechnika teljesítményhatárainak meghaladását jelenti. A nagy rivális, a Google egyszer már, 2019-ben, bejelentette, hogy elérte a kvantumfölényt, de végül azt a lépést nem tekintették ilyen eredménynek. Ez akkor teljesül majd, ha a kvantumszámítógép megold egy olyan problémát, amire egy hagyományos számítógép képtelen lenne.

Az IBM Eagle-nek nevezte azt az új kvantumprocesszort, ami már 127 qubittel rendelkezik. Ez tehát azt jelenti, hogy sikerült megduplázni a kvantumszámítógépekben található qubitek számát. Ilyen gépeket eddig csak a Google, a Honeywell és kínai kutatók építettek.

  • A qubit egy mértékegység, ami a kvantum számítógépek méretét mutatja.
  • Kvantuminformációt tartalmaz, amely egyszerre vehet fel 1 és 0 értéket. Ezt a helyzetet szuperpozíciónak hívjuk, a hagyományos processzorok erre nem képesek, azok bitjei kizárólag 1 vagy 0 értéket vehetnek fel.
  • Minden egyes új qubit hozzáadásával a kétszeresére nő a kvantumprocesszorok teljesítménye.

Az IBM egy olyan tervezési folyamatot hozott létre, aminek során a különböző komponenseknek külön rétegeket építenek. A többrétegű modellel a mérnökök komoly eredményeket érhetnek majd el a feldolgozási sebesség növelése terén.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×