eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: YouTube/GeekWire

Sosem látott gigászi repülő tette meg első útját - videók

Két törzse, hat hajtóműve van, a szárnyfesztávolsága pedig kétszer akkora, mint a világ legnagyobb utasszállító repülőgépéé. Űrjárművek indítására építették, első repülése nem mindennapi látványt nyújtott.

A Microsoft-társalapító milliárdos, Paul Allen 2017 májusában mutatta be magát a repülőt, majd az amerikai Mojave-sivatagban kapott egy különleges hangárt és a gurulótesztek után ott készítették fel az első repülésére.

Az óriás végül április 13-án reggel emelkedett először a levegőbe, sikeresen teljesítve a berepülési program első pontját – írta most az aerotech.hu.

A lenti videókon is látszik, hogy valóban

gigászi repülőről van szó: a fesztávolsága 117,3 méter – kétszerese a legnagyobb utasszállító A380-asnak –, a maximális felszállótömege 590 tonna. A Stratolaunch 250 tonnányi terhet tud felemelni a szárnyközére rögzítve.

A tervek szerint űrhajókat és műholdakat juttathat Föld körüli pályára, miután felrepült ezekkel a sztratoszférába, 15 kilométeres magasságba. A szállított egységek innen saját hajtóműveikkel indulhatnának tovább. Ez sokkal olcsóbb, mint a hagyományos módszer, hiszen megspórolható az űrrakéta első fokozata.

Az első felvétel egy "külsős" videó, amin látszik a felszállás és hallatszik az óriásgép zúgó hangja. A második egy "belsős" hangulatvideó a gépről - közeli felvételekkel az óriásgépről és a felszállássról.

Ez a harmadik videó a kifutópálya mellől mutatja a felszállást, az áthúzást, majd a landolást. Még lejjebb egy animáció arról, hogyan juttat majd a Stratolaunch űrjárműveket a világűr szélére, végül pedig egy illusztráció, amely a jármű méreteit mutatja a többi óriásgéphez képest.

Forrás: Wikipedia / Stratolaunch Systems
Forrás: Wikipedia / Stratolaunch Systems

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×