Nemcsak a genetika, hanem az epigenetika, vagyis a környezeti hatások is meghatározzák, hogy milyenek vagyunk, milyen az életünk, milyen betegségekkel kell megküzdenünk. Így a táplálkozás, a mozgás, a higiénia, a mentális, pszichológiai, szociológiai hatások, de még a művészetek is befolyásoló szereppel bírnak – közölte Falus András az InfoRádió Szigma – A holnap világa című magazinműsorában.
A Széchenyi-díjas professzor szerint a mi döntéseink, például életmódunk által meghatározott jellegzetességek is fontosak a genetika mellett.
Téves dolog a genetikát abszolutizálni. Hatalmas eredményeket értek el a genetikában és a genomikában, de ugyanúgy az epigenetikában, annak megértésében is, hogyan hatnak ránk a környezeti tényezők – emelte ki.
Falus András beszélt arról is, hogy rengeteg genetikai vizsgálat folyik a rákkutatásban is.
„A személyre szabott orvoslással, a genetikai szűrővizsgálatokkal, az életmód szabályozásával sok megelőző lehetőség létezik. Többféle daganatos betegség gyógyítható, korai stádiumban felismerhető, mint évekkel ezelőtt. Gyorsan fejlődik ez az irányzat” - mondta.
A témáról többet a Szigma - A holnap világa című magazinból lehet megtudni.